Lista (nie)obecności. Niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych

Prowadząca: dr Marta Sałkowska, wykładowczyni Collegium Civitas

20.09.2022 (wtorek), godz. 17:00 – 18:00

Spotkanie na Zoomie – kliknij tutaj

Czy w podręcznikach szkolnych pojawiają się osoby z niepełnosprawnościami?

Czy poruszane są zagadnienia związane z niepełnosprawnością?

Jeśli tak, to w jakich sytuacjach, rolach społecznych i kontekstach występują osoby z niepełnosprawnościami?

Jakich określenia są stosowane w podręcznikach, aby nazwać i opisać niepełnosprawność?

W jaki sposób osoby z niepełnosprawnościami obecne są na przedstawieniach wizualnych?

To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi pojawią się podczas wykładu „Lista (nie)obecności. Niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych”. Zastanowimy się ponadto, z jakich założeń wynika dominujący sposób przedstawiania osób z niepełnosprawnościami i niepełnosprawności w podręcznikach oraz jakie są jego konsekwencje.

Analizy i interpretacje prezentowane podczas wykładu są efektem projektu badawczego pod tym samym tytułem realizowanego w Collegium Civitas przez dr Martę Sałkowską, Magdę Szarotę, Magdalenę Kocejko oraz Angelikę Greniuk (projekt był dofinansowany przez PFRON).