Rozwijanie kompetencji praktyków pracujących w obszarze przeciwdziałania radykalizacji

Data wydarzenia: 2023-11-17

Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi CC i Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego

organizują spotkanie

17 listopada 2023 roku | godz. 9:00 – 15:00

Obszary tematyczne:

1. Dezinformacja prowadząca do radykalizacji.
  2. Potrzeby szkoleniowe służb w zakresie przeciwdziałania radykalizacji –jak je identyfikować by projektować szkolenia szyte na miarę.
  3. Skuteczne oddziaływanie poprzez właściwe projektowanie inicjatyw profilaktycznych i ewaluację opartą na dowodach.

Moderatorzy:

• dr Marzena Kordaczuk-Wąs, Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ekspert Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas
  • prof. Karina Stasiuk-Krajewska, Uniwersytet SWPS
  • mjr Cezary Mecwaldowski, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej

Agenda spotkania:

9:00 – 09:30 Rejestracja oraz powitalna kawa

09:30 – 10:05 Otwarcie oraz wprowadzenie do spotkania

• Natalia Jarmużek-Troczyńska, Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  • dr Agnieszka Bukowska, dyrektor Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi CC, badaczka polskiego zespołu DARE (Dialogue about Radicalisation and Equality)
  • dr Paweł Kuczyński koordynator międzynarodowego projektu badawczego DARE (Dialogue about Radicalisation and Equality) z ramienia Collegium Civitas

Podsumowanie wyników badań projektu DARE (Dialog o radykalizacji i równości)
Wnioski z polskich badań.

10:05 – 11:00 Temat 1: Dezinformacja prowadząca do radykalizacji; Fake newsy, manipulacja, teorie spiskowe a polaryzacja społeczeństwa. Krytyczne myślenie i umiejętność korzystania z mediów jako konieczne kompetencje praktyków pracujących z młodzieżą – prewencja radykalizacji?

11:00 – 11:20 Przerwa kawowa

11:20 – 12:15 Temat 2: Potrzeby szkoleniowe służb w zakresie przeciwdziałania radykalizacji – jak je identyfikować, by projektować szkolenia szyte na miarę.

12:15 – 13:10 Temat 3: Skuteczne oddziaływanie poprzez właściwe projektowanie inicjatyw profilaktycznych i ewaluację opartą na dowodach.

13:10 – 13:25 Przerwa kawowa

13:25 – 14:00 Praca w grupach oraz wnioski/rekomendacje

14:00 – 15:00 Lunch

Spotkanie odbywa się w związku z realizacją projektów europejskich finansowanych przez Komisję Europejską: EU-HYBNET, PARTICIPATION, MIRAD oraz INDEED.