Wróżka Zębuszka i dobre przywództwo

Udostępnij strone

dr Krzysztof Liedel i dr Paulina Piasecka, Collegium Civitas

 

Mógłby ktoś zapytać, co Wróżka Zębuszka (czyli anglosaska Tooth Fairy) ma wspólnego z dobrym przywództwem? Otóż wszystko, jeśli tylko ktoś zna Jacindę Ardern. Ta zaledwie 37-letnia wówczas polityczka w 2017 roku objęła funkcję premiera Nowej Zelandii – i od tego czasu sprawuje ją zupełnie bezkompromisowo.

Najpierw w kampanii, a później w swojej pracy na rzecz państwa i jego obywateli skupiła się na nierównościach społecznych, tj. budownictwie socjalnym, ograniczeniu ubóstwa dzieci, transformacji energetycznej, podniesieniu płacy minimalnej, zwiększeniu nakładów na opiekę zdrowotną i bezpłatnych studiach. Wkrótce po objęciu urzędu zakazała poszukiwań ropy i gazu na morzach terytorialnych Nowej Zelandii, podniosła płace minimalne o 5%, zaczęła obniżać opłaty za studia, wprowadziła płatny urlop dla ofiar przemocy domowej i wydłużyła urlop rodzicielski dla kobiet.

Po zamachu terrorystycznym w Christchurch zadeklarowała, że przez jej usta nigdy nie przejdzie nazwisko jego sprawcy, i zamiast skupiać społeczną reakcję na potępieniu jednostki, obiecała zmianę ustawodawstwa w zakresie prawa do posiadania broni. W ciągu dziesięciu dni jej rząd przedstawił propozycję nowej legislacji, która została przyjęta przez nowozelandzki parlament stosunkiem głosów 119:1.

W reakcji na pandemię COVID-19 wprowadziła wraz ze swoim rządem jedne z najostrzejszych rozwiązań – od zamknięcia granic państwa, aż po głęboki lockdown wewnątrz kraju. Od przyjętych zasad nie było odstępstw, a konsekwentne ich implementowanie doprowadziło nie tylko do skutecznego zdławienia drugiej fali koronawirusowej epidemii na terytorium Nowej Zelandii. Pozwoliło także na zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i drugą kadencję premierki Ardern. Jej działania docenili nie tylko obywatele, dziennikarze i biznes. Reakcja rządu Ardern na zagrożenie pandemiczne poddawana jest analizom na łamach takich magazynów jak renomowany „The Lancet”, czyli czasopism medycznych zajmujących się nie polityką, a zdrowiem publicznym.

Dlaczego o tym wszystkim piszemy? Otóż właśnie przez tytułową wróżkę, która stała się – wraz z wielkanocnym zającem – jedną z bohaterek konferencji prasowych szefowej nowozelandzkiego rządu. Jacinda Ardern postanowiła bowiem w początku kwietnia 2020 roku, tuż przed świętami wielkanocnymi, zapewnić najmłodszych obywateli kraju, że zarówno Wróżka Zębuszka, jak i Wielkanocny Zając uważani są przez rząd za „niezbędny personel” i jako tacy będą mogli wykonywać swoje obowiązki wobec dzieci. Wspomniała jednak także o tym, że Wielkanocny Zając może nie dotrzeć do każdego zakątka kraju w trudnej sytuacji pandemicznej, namawiała więc najmłodszych obywateli do zastąpienia go i urządzenia polowania na wielkanocne jaja (Easter Egg Hunt) we własnym zakresie.

Dlaczego to takie ważne? Bo pokazuje, że Jacinda Ardern rozumie potęgę komunikacji i tego, jak ważnym narzędziem jest ona w osiągnięciu wsparcia KAŻDEGO obywatela kraju, do którego w dobie kryzysu zdoła się dotrzeć. Szacunek, nie tylko dla wartości, ale i dla potrzeb, tych małych i tych wielkich, empatia wobec przytłaczających i zupełnie na pozór nieistotnych zmartwień – to one czynią z Jacindy Ardern jedną z najbardziej szanowanych przywódczyń na świecie. To one pozwalają jej skupić wokół siebie ludzi i obudzić w nich poczucie wspólnej odpowiedzialności za kraj i jego bezpieczeństwo.

Jeszcze raz zatem o bezkompromisowości premierki Nowej Zelandii: jest naprawdę bezkompromisowa, jeśli chodzi o troskę o wszystkich obywateli swojego kraju. I w służbie im jest gotowa podejmować wyzwania, rozmawiając z nimi o tych problemach, na które wspólnie napotykają. Dlaczego wspólnie? Bo Jacinda Ardern twierdzi, że sukcesy Nowej Zelandii to sukcesy „drużyny 5 milionów”, czyli wszystkich obywateli kraju.

Pozostaje westchnąć i zapytać, czy i my się takich przywódczyń i przywódców kiedyś doczekamy…?

 

 

Tekst ukazał się w wydaniu papierowym „Polska Times” z dnia 22.01.2020 r.

Wydanie jest również dostępne w wersji elektronicznej na stronie: https://plus.polskatimes.pl/wykup-dostep/