Książki pod redakcją prof. Tomasza Stryjka i dr Barbary Markowskiej-Marczak dostępne bezpłatnie online
Wydawnictwo Naukowe Scholar udostępniło nieodpłatnie dla wszystkich czytelników wydane
w ubiegłym roku książki pod redakcją naukową prof. Tomasza Stryjka i dr Barbary Markowskiej-Marczak. Zapraszamy do lektury!
Badania nad kulturą historyczną w Polsce i Ukrainie, przeprowadzone przez Collegium Civitas i Instytut Studiów Politycznych PAN w latach 2017-2021, przyniosły szereg publikacji naukowych. Wśród nich znalazły się dwie książki pod redakcją naszych pracowników, które wydawca – Wydawnictwo Naukowe Scholar – udostępnił teraz bezpłatnie online dla wszystkich czytelników. Obydwa tomy ukazały się w serii „Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości”. Każdy z nich zawiera rozdziały napisane przez prof. Tomasza Stryjka i dr Barbarę Markowską-Marczak.
Praca zbiorowa „Kultury historyczne Polski i Ukrainy. O źródłach nieporozumienia między sąsiadami” pod red. prof. Tomasza Stryjka i dr. Volodymyra Sklokina porusza problematykę pamięci zbiorowej Polaków i Ukraińców, ich kultur historycznych oraz edukacji historycznej prowadzonej u nas i naszych sąsiadów.
Pobierz bezpłatny e-book ze strony wydawcy
Książka „Dyskurs historyczny w mediach masowych. Reprezentacje przeszłości w polskiej i ukraińskiej sferze medialnej” pod red. dr Barbary Markowskiej-Marczak prezentuje wyniki analizy treści medialnych dotyczących przeszłości i historii w Polsce oraz Ukrainie.
Pobierz bezpłatny e-book ze strony wydawcy
Zachęcamy także do lektury raportu z badań sondażowych o pamięci współczesnych Polaków i Ukraińców, przeprowadzonych zimą 2018 r., który ukazał się w trzech językach: polskim, angielskim, ukraińskim.
Publikacje prezentują rezultaty projektu badawczego „Kultury historyczne w procesie przemian: uzgadnianie pamięci, historii i tożsamości we współczesnej Europie Środkowej i Wschodniej”, zrealizowanego przez konsorcjum utworzone przez Instytut Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas. Sfinansowało go Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS (nr umowy UMO-2016/21/B/HS3/03415). Projektem kierował prof. Tomasz Stryjek.