Kierownikiem studiów jest dr Tomasz Serafin
Zajęcia prowadzą:
- Dr Tomasz Serafin – doktorat w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie i wiedzę uzyskał zarządzając jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i przeciwdziałanie nadużyciom w dużych organizacjach o zasięgu międzynarodowym, w tym w spółkach energetycznych w kraju i za granicą, a także pełniąc służbę i pracując w administracji publicznej. Pełnił funkcje doradcze, organizował i optymalizował procesy bezpieczeństwa, przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz nadużyciom. Brał udział w opracowaniu, wdrożeniu i realizacji standardów bezpieczeństwa GK ORLEN, polityk obszarowych: antykorupcyjnej, whistleblowingu, upominkowej i zarządzania konfliktem interesów oraz zasad weryfikacji kontrahentów. Współpracował przy wdrażaniu polityki AML i compliance. Zainicjował i współtworzył politykę zarządzania kryzysowego i ciągłością działania. Utworzył i koordynował prace zespołu monitorującego otoczenie biznesowe na zagranicznych rynkach aktywności spółek z grupy kapitałowej. Certyfikowany compliance officer, członek Rady Programowej w Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, ekspert w zakresie analizy informacji, prewencji zagrożeń oraz organizacji procesów bezpieczeństwa. Obecnie redaktor naczelny czasopisma branżowego „Ochrona i Bezpieczeństwo”, redaktor prowadzący wydawnictw naukowych w Wydawnictwie Difin, wykładowca akademicki m.in. w Collegium Civitas, Uczelni Łazarskiego oraz Pomorskiej Szkoły Wyższej.
- Dr Paulina Piasecka – doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, specjalista w obszarze terroryzmu międzynarodowego i walki informacyjnej. Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie oraz zastępca kierownika Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas. Członkini Rady naukowej wydawanego przez ABW czasopisma „Terroryzm – studia, analizy, prewencja”. Pracowała w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA w charakterze głównego specjalisty. Pełniła także funkcję naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Pozamilitarnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Stypendystka rządu Stanów Zjednoczonych w ramach programu International Visitor Leadership w obszarze cyberbezpieczeństwa.
- Krzysztof Krak – prawnik, Ekspert ds. compliance i przeciwdziałania nadużyciom. Doradza i szkoli w zakresie rozwiązań compliance oraz systemów przeciwdziałania korupcji i nadużyciom w podmiotach publicznych i prywatnych. Przygotowuje także organizacje do przyjmowania zgłoszeń od sygnalistów – szkoli pracowników i opracowuje odpowiednie w tym zakresie procedury i rozwiązania. Prowadzi analizy i audyty śledcze pod kątem nadużyć i korupcji. Pracował w zespole ds. compliance w jednej z dużych kancelarii prawniczych w Polsce. Ponad 25 lat był związany z organami ścigania, od 2006 roku pełnił funkcje na stanowiskach kierowniczych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Jako dyrektor departamentu analiz odpowiadał za przygotowanie zadań analitycznych biura i ich realizację. Nadzorował działania edukacji antykorupcyjnej prowadzonej przez biuro. Pracował w Komendzie Głównej Policji na stanowisku Zastępcy Dyrektora Wywiadu Kryminalnego, gdzie m.in. koordynował realizację działań w ramach współpracy międzynarodowej i pełnił funkcję Szefa Krajowego Biura Interpol. Obecnie działa jako niezależny doradca, analityk. Prowadzi zajęcia dla studentów studiów podyplomowych na kilku uczelniach wyższych. Autor wielu artykułów publikacji o tematyce przeciwdziałania korupcji, whistleblowingu i prelegent na konferencjach.
- Adam Tatarowski – absolwent psychologii w ramach Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Profesjonalnie zajmuje się zagadnieniami w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej i obiektów podległych i nadzorowanych przez MON. Do jego zainteresowań należy również ochrona informacji niejawnych. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad metodami badań i certyfikacji systemów zabezpieczeń technicznych. Twórca koncepcji systemu kształcenia i walidacji jakości kadr w sektorze ochrony i bezpieczeństwa mienia i osób. Specjalista w zakresie oceny zgodności; prowadzi jednostkę certyfikującą urządzenia, systemy i usługi – Zakład Rozwoju Technicznej Ochrony Mienia TECHOM. Jest wieloletnim Prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „POLALARM” oraz Członkiem Rady Normalizacyjnej przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Aktywnie zaangażowany w działalność normalizacyjną w dziedzinie bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem systemów zabezpieczeń technicznych. Jest ekspertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wspiera merytorycznie i analitycznie instytucje państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa w opracowywaniu aktów prawnych i innych dokumentów. Bierze udział w pracach grup eksperckich na poziomie Unii Europejskiej.
- Tomasz Wypych – radca prawny, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w obsłudze polskich i międzynarodowych spółek i grup kapitałowych w zakresie prawa i ładu korporacyjnego, zarządzania zgodnością, procesów i projektów organizacyjnych, audytu wewnętrznego, zarządzania ryzykiem, zwalczania nadużyć oraz ochrony informacji. Zajmował stanowiska eksperckie oraz menedżerskie w branży medialnej, telekomunikacyjnej, energetycznej, medycznej oraz w wiodącej polskiej kancelarii, gdzie odpowiadał m.in. za wdrożenie struktur i procesów z obszaru ochrony danych i prywatności, przeciwdziałania nadużyciom oraz zarządzania zgodnością. Zapewnia wsparcie prawno-regulacyjne dla spółek Grupy Kapitałowej ORLEN, wcześniej odpowiadał za wdrożenie systemu compliance oraz Kodeksu Etyki w Grupie Kapitałowej ORLEN. Współautor dokumentu „Standardy rekomendowane dla systemu zarządzania zgodnością w zakresie przeciwdziałania korupcji oraz systemu ochrony sygnalistów w spółkach notowanych na rynkach organizowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.” Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu oraz studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie. Wykładowca oraz egzaminator, pełnił także funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.
- Andrzej Mroczek – ekspert ds. terroryzmu i terroru kryminalnego. Zajmuje się tematyką przestępczości zorganizowanej oraz zarządzaniem w stanach nadzwyczajnych i kryzysowych. Członek Rady Programowej oraz koordynator do spraw szkoleń Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Współpracownik Centrum Komunikacji Kryzysowej i Psychologii Śledczej oraz współautor Prezydenckiego Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Pracował w Wydziale do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw oraz służbach specjalnych. Zajmował również stanowisko głównego specjalisty w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.