Kierownikiem studiów jest: dr Piotr Łaciński
Zajęcia prowadzą:
prof. Katarzyna Dembicz – latynoamerykanistka i geograf; specjalizuje się w kwestiach rozwoju regionalnego, transformacji demograficznej i procesach społecznych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, ze szczególnym uwzględnieniem Kuby; od 1992 roku zatrudniona na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1992-2017 w CESLA a obecnie na stanowisku adiunkta w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Dyrektor Ośrodka Badań nad Ameryką Łacińską i Karaibami Collegium Civitas. Redaktor naczelna kwartalnika „Ameryka Łacińska”.
Wojciech Doroszewicz – przyrodnik i latynoamerykanista, absolwent Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska MSOŚ na Uniwersytecie Warszawskim i Centrum Studiów Latynoamerykańskich CESLA UW. Zajmuje się studiami nad relacjami człowiek – środowisko na kontynentach amerykańskich w aspekcie historycznym i kulturowym oraz problematyką zrównoważonego rozwoju na obszarach leśnych, współczesnymi zagrożeniami i ochroną środowiska w Ameryce Łacińskiej. Aktywnie bierze udział w działaniach popularyzatorskich i edukacyjnych.
dr Joanna Gocłowska-Bolek – ekonomistka, latynoamerykanistka; specjalizuje się w zagadnieniach rozwoju gospodarczego i społecznego krajów Ameryki Łacińskiej, procesach integracyjnych w regionie latynoamerykańskim oraz relacjach Unia Europejska – Ameryka Łacińska. W latach 2012-16 dyrektor Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, aktualnie pracownik Ośrodka Analiz Politologicznych UW.
b. amb. dr Sławomir Klimkiewicz – politolog, dyplomata. Wykładowca Collegium Civitas. Jego zainteresowania naukowe dotyczą sposobów rozwiązywania kryzysów i konfliktów międzynarodowych, teorii i praktyki dyplomacji oraz protokołu dyplomatycznego, komunikacji i dialogu międzykulturowego, mediacji i negocjacji oraz zagadnień wielokulturowości, migracji i uchodźstwa. Jest ekspertem w zakresie sytuacji polityczno-społecznej na Bałkanach i Ameryce Łacińskiej, polityki tureckiej, rozwiązywania sporów i konfliktów międzynarodowych oraz wewnętrznych droga negocjacji i mediacji, problematyki uchodźczej oraz zagadnień związanych z imigracją, adaptacją i integracją migrantów i uchodźców. B. Dyrektor Departamentu Informacji i Współpracy Kulturalnej MSZ i pracownik Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Kierował polskimi placówkami dyplomatycznymi we Francji, Wenezueli, na Kubie oraz w Algierii.
prof. Bogumiła Lisocka-Jaegermann – geograf i latynoamerykanistka; specjalizuje się w badaniach nad rozwojem obszarów wiejskich, przemianami kulturowymi społeczności lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności afro-amerykańskich i mezoamerykańskich. Wieloletni pracownik Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych.
dr Piotr Łaciński – politolog, podróżnik. Adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju Collegium Civitas. Zastępca Dyrektora Ośrodka Badań nad Ameryką Łacińską i Karaibami Collegium Civitas. Jego zainteresowania naukowe dotyczą najnowszej historii politycznej, systemów politycznych państw latynoamerykańskich oraz stosunków międzynarodowych w Ameryce Łacińskiej.
Lech Miodek – absolwent Szkoły Głównej Służby Zagranicznej, wieloletni pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w tym pobyty na placówkach dyplomatycznych RP w Hawanie (attaché), Rio de Janeiro (II sekretarz), Dżakarcie (I sekretarz), Brasilii (radca) i Santiago de Chile (radca – minister pełnomocny), wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, aktualnie współpracuje z czasopismem „Przegląd”.
prof. Wiesław Lizak – absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1986) i podyplomowych studiów dziennikarskich (1988). Doktor nauk humanistycznych (1997). Obecnie adiunkt w ISM Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1999-2002 wicedyrektor Instytutu. Doktor habilitowany nauk społecznych (2013). Do zainteresowań badawczych należą stosunki międzynarodowe w Afryce i na Bliskim Wschodzie, konflikty międzynarodowe.
prof. Urszula Żuławska – ekonomistka, zainteresowana problemami rozwoju gospodarczego, szczególnie krajów Ameryki Łacińskiej. Ostatnio zainteresowana głównie tzw. pułapką średniego wzrostu oraz czynnikami warunkującymi rozwój na poziomie lokalnym. Od lat koordynuje współpracę naukową z Autónoma Universidad de Occidente (Culiacan, Meksyk) i z Universidad Católica San Pablo (Arequipa, Peru). Członek Rady Naukowej INE PAN. Prywatnie interesuje się turystyką wysokogórską/trekkingami.
dr Tomasz Rudowski – doktor nauk społecznych, politolog, latynoamerykanista. Absolwent studiów I i II stopnia stosunków międzynarodowych (ISM UW) oraz studiów II stopnia kulturoznawstwa Ameryki Łacińskiej (CESLA UW). Uczestnik programu Erasmus na Universidad Autónoma de Madrid oraz stypendysta rządu Meksyku w roku 2014. Specjalizuje się w zagadnieniach rozwoju społeczno-gospodarczego państw latynoamerykańskich, historii gospodarczej Ameryki Łacińskiej oraz stosunków międzynarodowych w regionie. W swoich badaniach łączy zagadnienia związane z historią, ekonomią, polityką i kulturą Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Autor kilkunastu publikacji naukowych. Uwielbia podróżować z plecakiem, miłośnik latynoamerykańskiego kina alternatywnego oraz prozy Jorge Luisa Borgesa.
dr Karol Kurowski – antropolog, socjolog, latynoamerykanista, w latach 2008-2009 i 2012-2017 pracownik naukowo-dydaktyczny Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW. Absolwent studiów II stopnia kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW. W latach 2010-2012 przebywał i pracował w Peru.
Kontakt:
Dział Rekrutacji Collegium Civitas
tel. 22 656 71 89
email: rekrutacja@civitas.edu.pl
pokój 1210, Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa