Call For Papers – Konferencja „Vulnerability – Intersectionality – Migration. Challenges and Responses”

Zapraszamy badaczki i badaczy do zgłaszania propozycji na konferencję Vulnerability – Intersectionality – Migration. Challenges and Responses, która odbędzie się online w grudniu 2023 roku.
Znaczenie intersekcjonalności jest coraz częściej dostrzegane w badaniach nad migracjami. Dotyczy ona tego, w jaki sposób na sytuację społeczną jednostki wpływa współistnienie różnych wymiarów pozycjonowania społecznego, takich jak status imigranta, płeć, niepełnosprawność i nieformalność prawna. Połączenie różnych cech, które prowadzą do potencjalnej marginalizacji, może wywołać nowe formy dyskryminacji, które wymagają dostosowanych odpowiedzi. Intersekcjonalność jest również wyzwaniem badawczym: wymaga łączenia różnych metod, wrażliwości etycznej i umiejętności analitycznych. Indywidualne narracje dotyczące migracji mogą ujawnić nowe wymiary podatności na zagrożenia i intersekcjonalności. Z drugiej strony, narracje publiczne (dyskursy polityczne i medialne) mogą pokazać nowe wzorce rozumienia i reagowania na podatność na zagrożenia na poziomie instytucjonalnym.
Konferencja, współorganizowana przez Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Collegium Civitas oraz Komisję Socjologii Migracji Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, skoncentruje się na temacie współistnienia różnych aspektów dyskryminacji i marginalizacji oraz instytucjonalnych / indywidualnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania im. Omówimy również, w jaki sposób przejawia się podatność migrantów na zagrożenia oraz akademickie podejścia do jej badania.
Zapraszamy badaczy społecznych reprezentujących różne podejścia metodologiczne: badania jakościowe, studia prawne i politologiczne, badania sondażowe. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny: zapraszamy socjologów, antropologów, politologów, prawników, ekonomistów i przedstawicieli innych dyscyplin, a także autorów projektów transdyscyplinarnych i multidyscyplinarnych.
Zachęcamy również do zgłaszania propozycji pełnych sesji konferencyjnych lub paneli dyskusyjnych skoncentrowanych na konkretnym temacie (przewodniczący i 4-5 prezentacji).
Termin nadsyłania abstraktów: 15 listopada 2023 r.
Termin zgłaszania sesji (4-5 abstraktów i przewodniczący): 15 listopada 2023 r.
Zgłoszenia prosimy kierować do organizatorek wydarzenia, Katarzyny Andrejuk (kandrejuk@ifispan.edu.pl) oraz Moniki Nowickiej (monika.nowicka@civitas.edu.pl).
Każdy abstrakt powinien zawierać tytuł, 200-300 słów opisu, w tym metodę(y) badawczą(e), imię i nazwisko badacza(y) oraz ich afiliację.
Przyjmujemy abstrakty w języku polskim i angielskim.
Konferencja odbędzie się w całości online. Nie pobieramy opłaty konferencyjnej.