Katarzyna Iwińska z projektem PASSION na TEDx University of Warsaw

Udostępnij strone

16.12.2022

We wrześniu odbyło się wyjątkowe wydarzenie TEDx University of Warsaw, poświęcone tematom ekonomii, ekologii, edukacji, a także kwestii starzenia się społeczeństw (i radzenia sobie jednostek z doświadczeniem wchodzenia w starość) oraz problematyce życia z niepełnosprawnością i w spektrum autyzmu. Na początku grudnia nagrania wystąpień zostały udostępnione szerszej publiczności. 

Jedną z ekspertek, które zabrały głos podczas tego wydarzenia, była dr Katarzyna Iwińska, Prorektorka ds. badań naukowych w Collegium Civitas, która w swojej prezentacji „I ty możesz uratować świat!” opowiedziała o tym, jakie zachowania prośrodowiskowe podejmujemy, co nas do tego skłania, a także kiedy i dlaczego sprawiają nam one trudność. Pokazała też, dlaczego warto edukować swoją rodzinę i przyjaciół w tym zakresie. Sukces działań podejmowanych w zakresie ochrony klimatu i środowiska zależy nie tylko od organizacji pozarządowych, instytucji unijnych, biznesu i polityków, ale też od skali naszego zaangażowania. Przy okazji dr Iwińska zaprezentowała niezwykle interesujące dane dotyczące postaw i zachowań prośrodowiskowych Polek i Polaków, które zostały zebrane w ramach międzynarodowego projektu PASSION pod jej kierownictwem. 

Podczas TEDx University of Warsaw wystąpiła także Angelika Greniuk, która opowiadając o niezależnej niepełnosprawności, przytacza nie tylko swoje własne doświadczenia. Przytacza także wyniki badań ujętych w projekcie Lista (nie)obecności. Niepełnosprawność w podręcznikach szkolnych”, które współrealizowała w 2021 roku razem z dr Martą Sałkowską, Magdaleną Kocejko i Magdą Szarotą. Przybliżyła koncepcję niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami, która może stać się nową normą myślenia o niepełnosprawności. Jako społeczeństwo mamy przed sobą wiele pracy do wykonania w tym zakresie, jednak samodzielne życie osób z niepełnosprawnościami, wspomaganych przez wykwalifikowanych asystentów, staje się za granicą coraz popularniejsze. 

Oba wystąpienia dostępne są z tłumaczeniem migowym ASL (American Sign Language). 

Linki do wystąpień: Katarzyna Iwińska, Angelika Greniuk.

Prezentacje zostały wygłoszone na wydarzeniu TEDx, stworzonym przy użyciu formatu konferencji TED, ale niezależnie zorganizowanym przez lokalną społeczność. TEDx to program lokalnych, samodzielnie organizowanych wydarzeń, które łączą ludzi, aby dzielić się doświadczeniem podobnym do konferencji TED. Szczegóły na https://www.ted.com/tedx.