Kolekcja artykułów z projektu MAD na portalu nature.com

Udostępnij strone

10.08.2022

W czerwcu 2022 r. zakończyła się realizacja projektu badawczego „Migranci. Analiza dyskursu medialnego na temat migrantów w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, Albanii i Republice Czeskiej” – w skrócie MAD. Zapraszamy do lektury kolekcji artykułów prezentujących wyniki przeprowadzonych badań, która ukazała się w czasopiśmie „Humanities and Social Sciences Communications” na portalu nature.com.

Działania projektowe, w które zaangażowane były zespoły badawcze z Polski, Wielkiej Brytanii, Czech, Ukrainy, Albanii i Kosowa, miały na celu przeanalizowanie i porównanie dyskursów medialnych na temat migracji i migrantów poprzez analizę treści telewizyjnych, internetowych i prasowych, ukazujących się w latach 2015–2018.

Każdy z 6 artykułów naukowych prezentuje spojrzenie na tematykę migracyjną z perspektywy innego kraju:

Redaktorami tego numeru czasopisma „Humanities and Social Sciences Communications” są dr Monika Gabriela Bartoszewicz oraz dr Marek Troszyński (kierownik projektu). Kolekcja jest dostępna w całości bezpłatnie na portalu nature.com.

Zapraszamy także do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu Civitas on Air, pt. Uchodźcy, migranci, najeźdźcy. Medialna opowieść o kryzysie migracyjnym w Europie, w którym dr Marek Troszyński przedstawia wyniki badań przeprowadzonych projekcie. Co warunkuje społeczny odbiór migracji i migrantów u Brytyjczyków, Polaków, Albańczyków? Dlaczego przekazy na temat migracji, które płynęły z popularnych mediów w Polsce, tak bardzo różniły się między sobą, jakby dotyczyły dwóch całkiem odmiennych wydarzeń? Jak ważne jest ilustrowanie medialnego przekazu odpowiednimi obrazami? Jaki wpływ na procesy migracyjne będzie miał kryzys klimatyczny?

Odcinek jest dostępny na naszej stronie internetowej oraz w serwisach: YouTube, Anchor.fm, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, PlayerFM.

—————————————

Collegium Civitas zrealizowało projekt MAD we współpracy z London School of Economics and Political Science (Wielka Brytania), Uniwersytetem im. Masaryka w Brnie (Czechy), Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki (Ukraina), Universiteti Bujqësor i Tiranës (Albania) oraz Kosovo Center of Diplomacy (Kosowo) w okresie grudzień 2018 – czerwiec 2022.

Strona internetowa projektu

Projekt został sfinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe.