„Niemcy w ruinie?” – nowy podcast prof. Marka Cichockiego

Udostępnij strone

07.05.2024

Zapraszamy do subskrybowania i słuchania nowego podcastu „Niemcy w ruinie?”, w którym nasz wykładowca, prof. dr hab. Marek Cichocki i dr Anna Kwiatkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, rozmawiają o różnych aspektach niemieckiej polityki, społeczeństwa i gospodarki.

Rozpoczynając od analizy „Zeitenwende” – zasadniczej zmiany w niemieckiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, zapowiedzianej przez kanclerza Olafa Scholza w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, każdy odcinek zagłębia się w inne kluczowe aspekty, które kształtują współczesne Niemcy.

Dr Kwiatkowska i prof. Cichocki nie tylko zastanawiają się, czy Niemcy faktycznie przeszły znaczącą transformację, ale także analizują zmiany w niemieckim krajobrazie politycznym po erze Angeli Merkel, omawiają wyzwania związane z niemieckim antyamerykanizmem, oraz rozważają implikacje polityczne i gospodarcze podziału kraju na wschód i zachód. Seria rzuca światło na aktualne i kontrowersyjne tematy, takie jak przyszłość niemieckiej armii, nowy układ partyjny na niemieckiej scenie politycznej, a także specyfikę stosunków niemiecko-francuskich i niemiecko-chińskich. Wszystko to wpisuje się w szerszy kontekst roli Niemiec w Europie i na świecie.

Dr Anna Kwiatkowska od wielu lat zajmuje się stosunkami międzynarodowymi na linii Polska – Niemcy. Jest założycielką i kierowniczką Działu Niemieckiego (obecnie Zespół Niemiec i Europy Północnej) w Ośrodku Studiów Wschodnich (OSW), zajmującym się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w szeroko rozumianym sąsiedztwie Polski: państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, a także w Azji Środkowej. Jej zainteresowania badawcze obejmują politykę zagraniczną i wewnętrzną RFN oraz politykę pamięci RFN.międzynarodowych i polityce wschodnioeuropejskiej.

Prof. dr hab. Marek Cichocki, jest profesorem zwyczajnym w zakresie nauk politycznych, germanistą, politologiem, znawcą stosunków polsko-niemieckich. Specjalizuje się w historii idei oraz historii stosunków międzynarodowych. Jest także współtwórcą i redaktorem naczelnym rocznika „Teologia Polityczna”, dyrektorem programowym w Centrum Europejskim w Natolinie i redaktorem naczelnym pisma „Nowa Europa. Przegląd Natoliński”.