„Nierównym krokiem. Globalizacja i Europa wielu prędkości (1500–1800)”

Udostępnij strone

28.11.2023

Mamy ogromną przyjemność poinformować o najnowszej publikacji dr. hab. Pawła Dobrowolskiego, prof. CC, historyka, wykładowcy, badacza, dyplomaty, kierownika Katedry Stosunków Międzynarodowych w Collegium Civitas.

Po książkę „Nierównym krokiem. Globalizacja i Europa wielu prędkości (1500–1800)” warto sięgnąć choćby ze względu na to, że – jak pisze w recenzji prof. dr hab. Michał Kopczyński – „jest bodaj pierwszą w polskiej literaturze ostatnich dekad próbą opisania wczesnonowożytnego świata w kategoriach, które przywykliśmy odnosić do współczesności”. Na szczególną uwagę zasługuje także sprawność językowa autora, dzięki której monografię czyta się jak pasjonującą opowieść, a nie kolejny podręcznik do historii.

O czym jest ta książka? Prof. Dobrowolski pisze w Przedmowie:

„(…) w drugim dziesięcioleciu XXI w., w czasie niewątpliwego cywilizacyjnego przesilenia, warto powrócić do pytań już postawionych, ale ciągle aktualnych: czym była – i czy była – protoglobalizacja? Jak to się stało, że pomiędzy rokiem 1500 a 1800 – na poziomie państw i społeczeństw – jednym »się powiodło«, a inni zostali w tyle i w następnych stuleciach nie zdołali już nadrobić poniesionych strat. Na czym polegały te sukcesy i porażki? (…) Przedział czasowy – trzy stulecia – wydaje się odległy od współczesności i dotyczy zjawisk bezpowrotnie minionych. Pozornie”.

Książka ukazała się nakładem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, we współpracy z Collegium Civitas.

Można zakupić ją na stronie wydawcy.