Pierwsi absolwenci „Zielonych Studiów MBA” odebrali świadectwa

Udostępnij strone

20.02.2023

W niedzielę, 19 lutego, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wręczono świadectwa 47 absolwentom studiów MBA Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną. To pierwsi absolwenci tego kierunku realizowanego wspólnie przez Collegium Civitas i Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza.

Pierwsze zielone MBA w Polsce
Studia MBA Zarządzanie Polityką Energetyczną i Klimatyczną, które Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza prowadzi we współpracy z Collegium Civitas, realizowane są od października 2021 roku.
W weekend 18/19 lutego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku podsumowano dotychczasowe pierwsze dwie edycje tego programu przygotowanego z myślą o kształceniu kadr gotowych do wdrażania zasad Europejskiego Zielonego Ładu w firmie, samorządzie, czy organizacji. Dzień wcześniej uczestnicy studiów bronili swoje prace dyplomowe, a w niedzielę, już jako absolwenci (47 osób) odebrali świadectwa ukończenia tego pierwszego w Polsce Zielonego MBA.

Aleksandra Dulkiewicz: „Twórzcie z nami Święto Wolności i Praw Obywatelskich”
Jako pierwsza absolwentom studiów pogratulowała Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska: – Chcę was dziś poprosić, żebyście to, co wynieśliście z tych studiów, wykorzystali twórczo nie tylko w miejscach, w których jesteście na co dzień. Od 2019 roku, około 4 czerwca, organizujemy w Gdańsku rocznicę pierwszych, wolnych i częściowo demokratycznych wyborów. Dla nas, poza oczywistymi względami politycznymi (dla których prezydent Paweł Adamowicz, patron Studium Obywatelskiego, w grudniu 2018 roku przygotował listę samorządowców, których chciał zaprosić do wspólnego świętowania rocznicy 4 czerwca i namysłu nad przyszłością), bardzo ważny jest aspekt społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego od pierwszego roku obchodzenia tej rocznicy, poza symbolicznymi uroczystościami, bardzo ważnym wkładem jest dla nas część społeczna. Chciałabym, was poprosić żebyście swoim twórczym wkładem, współtworzyli z nami czerwcowe Święto Wolności i Praw Obywatelskich.
Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że tematyka poruszana podczas Zielonych studiów MBA, coraz częściej łączy się z realizacją praw człowieka (prawo do czystego powietrza, czy bezpieczeństwa energetycznego).

Prof. Stanisław Mocek: “Jesteście pionierami”
Prof. Stanisław Mocek rektor Collegium Civitas: – Jesteście pierwszym rocznikiem, pionierami naszego wspólnego przedsięwzięcia. Warto podkreślić, że prace przygotowawcze i realizowanie projektu studiów działy się w ścisłej synergii. Dziś stajecie się naszymi ambasadorami i myślę, że w tym przypadku słowo “solidarność”, w nawiązaniu także do miejsca, w którym się znajdujemy, to słowo ma oczywiście swój wymiar historyczny, ale ważne jest też to, że ta solidarność nabiera formę wyzwania przyszłości. Tematyka tych studiów oddaje to, od czego być może zależy życie nasze, naszej planety i przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że będziemy się jeszcze spotykać, skoro padł pomysł założenia klubu absolwenta.
Zdjęcia: Adrianna Ossowska, Werbrand

 

Kolejna edycja studiów MBA Zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną startuje już w marcu, rekrutacja jest już zamknięta. Kandydatki i kandydaci wciąż mogą wybrać drugi kierunek, który Collegium Civitas realizuje wspólnie ze Studium Obywatelskim im. Pawła Adamowicza – studia MBA Bezpieczeństwo publiczne.
Są one odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania funkcjonowania państwa i mają na celu wykształcenie osób, które na wielu poziomach aktywności publicznej, będą mogły efektywnie i profesjonalne zarządzać zespołami odpowiedzialnymi za zapewnianie bezpieczeństwa publicznego.