Świat jest mały. Czy od każdej osoby na świecie dzieli nas sześć kroków?

03.10.2024

Nowy odcinek popularnonaukowej serii „To socjologiczne”, tworzonej przez naszego wykładowcę i socjologa, dr. hab. Pawła Matuszewskiego, prof. CC, jest już dostępny na YouTubie!

W odcinku „Świat jest mały. Czy od każdej osoby na świecie dzieli nas sześć kroków?” prof. Matuszewski krytycznie przygląda się wynikom słynnego eksperymentu amerykańskiego psychologa, Stanleya Milgrama z 1967 roku. Przypomnijmy – osoby biorące udział w badaniu zostały poproszone o dostarczenie listu do nieznajomej osoby, zamieszkałej w innej części kraju. Nie mogły oczywiście wysłać go bezpośrednio. Zadanie polegało na tym, aby wysłać go do kogoś, z kim byli po imieniu, kto – być może – jest po imieniu z celem lub zna kogoś, kto może być. Jeśli osoba, która dostała list, nie znała celu, to jej zadaniem było przekazanie listu dalej na takich samych zasadach.  To, co interesowało Milgrama, to do ilu osób ten list zostanie wysłany, aż w końcu osiągnie cel.

Czy zatem rzeczywiście zaledwie sześć kroków dzieli nas od milarderów, celebrytów, wybitnych naukowców? O tym przekonacie się, oglądając nowy film. Gorąco polecamy!

Poprzednie odcinki „To socjologiczne” znajdziecie na YouTubie.

———————————

Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.