Tandemy międzypokoleniowe

Udostępnij strone

18.04.2023

Od listopada 2022 r. do kwietnia 2023 r. przeprowadziliśmy w CC pilotażową edycję projektu opartego na wolontariacie, pod nazwą „Tandemy międzypokoleniowe”.

Przedsięwzięcie „Tandemy międzypokoleniowe” było zainicjowane i koordynowane przez Kierowniczkę Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas, prof. Irenę Pańków oraz specjalistkę z Welcome Point CC, Weronikę Wardzyńską.

Bezpośrednią inspiracją do uruchomienia cyklu spotkań był edukacyjny projekt „Polska dla początkujących i zaawansowanych”, realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Polskie Forum Migracyjne oraz AKCJA-EMPATIA, organizowana przez Fundację TROP. Głównym celem „Tandemów” była integracja i budowanie więzi między studencką grupą z Ukrainy a słuchaczkami z UTW CC. W empatycznych tandemach i w grupowych warsztatach uczestniczki i uczestnicy spotykali się, aby uczyć się języka polskiego, poznawać kulturę i siebie nawzajem.

Współpraca dwóch pokoleń okazała się niezwykle satysfakcjonująca dla obu generacji. Wzmocniła postawy aktywistyczne i umiejętności językowe. Zbudowała sieci wsparcia i przyczyniła się do weryfikacji stereotypów i uprzedzeń związanych z wiekiem.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywę za otwartość, odwagę i  radość, której doświadczaliśmy.