Dzień otwarty studiów podyplomowych Art in Practice

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2017-10-15

Zapraszamy na dzień otwarty studiów podyplomowych

ART IN PRACTICE COLLEGIUM CIVITAS

który odbędzie się w niedzielę, 15 października, o godz. 12.00 w przestrzeni wystawy Love, Memory i Curiosity w Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie.

Na spotkanie z kierowniczkami studiów i kuratorkami wystawy – Mariką Zamojską i Justyną Wesołowska – zapraszamy osoby zainteresowane studiami, przyszłych studentów oraz absolwentów pierwszej edycji studiów.

Muzeum Geologiczne PIG-PIB
Rakowiecka 4 (wejście od ulicy Wiśniowej)

LOVE, MEMORY, CURIOSITY

Alicja Bielawska, Tymek Borowski, Magdalena Karpińska, Olga Micińska, Shana Moulton, Katarzyna Przezwańska, Mikołaj Sobczak, Stach Szumski, Nomadic State

Wystawa zrealizowana przez Polana Institute we współpracy z Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie

Wystawa „Love, Memory, Curiosty” to pierwsza próba wprowadzenia do głównej przestrzeni Muzeum Geologicznego dzieł sztuki współczesnej. To również spojrzenie na sztukę współczesną jako na kolejny etap ewolucji. Tytuł wystawy nawiązuje do słów Darwina, który pisał, że „każdy zwolennik teorii ewolucji musi przyznać, że umysłowe władze wyższych zwierząt, choć tak różne od naszych pod względem stopnia rozwoju, są jednak tej samej natury, co i nasze, i mają równą własność doskonalenia się”. Miłość, pamięć i ciekawość są wspólne dla ludzi i dla zwierząt.
Pomysł na wystawę wziął się z fascynacji samym miejscem i instytucją – Muzeum Geologicznym w Warszawie. W muzealnym porządku natura stała się historią, przeszłością, którą ocala się skrzętnie dla przyszłych pokoleń, a odwiedzający nadal borykają się z wyobrażeniem setek tysięcy lat rozciągniętych na przestrzeni geologicznych epok. Dla artystów to ćwiczenie z wyobraźni geologicznej łączy się często z wprowadzeniem do prac elementów magii i surrealizmu.
Według Paula Crutzena, teoretyka antropocenu, jesteśmy świadkami przyspieszonego (w skali świata) „dziania się“ – powstawania nowych epok geologicznych na podstawie faktów z „tu i teraz“, a nie sprzed setek tysięcy i milionów lat. Zgodnie z teorią antropocenu człowiek stanowi jedną z sił naturalnych, które z taką mocą wyznaczały poprzenie ery. Zaproszeni do wystawy artyści inspirują się obiektami geologicznymi i nowymi zjawiskami, jak na przykład fordytami – młodymi minerałami powstałymi ze sprasowania i wypieczenia farb i lakierów samochodowych w byłej fabryce Forda w Detroit.