W dniu 5 lipca w Collegium Civitas odbędzie się wykład „From Gutenberg to Zuckerberg” Richarda Hornika, znanego eksperta w dziedzinie umiejętności korzystania z mediów oraz dyrektora programów partnerskich Center for News Literacy na Uniwersytecie Stony Brook.
Hornik od 2007 roku wykładał dziennikarstwo (na Uniwersytecie Stony Brook). W roku 2001 przeszedł na emeryturę ze stanowiska redaktora naczelnego „AsiaWeek”, tym samym kończąc 24-letni okres publikowania na łamach Time Inc. W latach 1994-1997 prowadził dział zagraniczny TIME, był także szefem biura w Warszawie, Bostonie, Pekinie i Hongkongu, oraz krajowym korespondentem gospodarczym w Waszyngtonie, D.C. i działu biznes na Europę w Londynie.
Hornik przebywał w Polsce w latach 1981-1983 roku. Wówczas był odpowiedzialny za relację z powstania „Solidarności” i wprowadzenia stanu wojennego. Był głównym korespondentem dostarczającym materiały dla czasopisma TIME, które w 1981 ogłosiło Lecha Wałęsę, „Człowiekiem Roku”. W latach 1989-2000 Hornik odbywał roczne wyjazdy sprawozdawcze do Polski, a także przygotował, napisał i zredagował specjalny raport z okazji 10. rocznicy transformacji politycznej i gospodarczej Polski (TIME, 1999). Od 2012 roku ściśle współpracuje z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, który w 2014 roku został pierwszym zagranicznym partnerem Centrum for News Literacy Uniwersytetu Stony Brook w Europie Wschodniej i Azji Środkowej.
Hornik jest współautorem “Massacre in Beijing: China’s Fight for Democracy” (Masakra w Pekinie: Chińska Walka o Demokrację). Pisał również dla Foreign Affairs, Fortune, Smithsonian i The New York Times. Jest członkiem Council on Foreign Relations. Posiada tytuł magistra (M.A.) w zakresie studiów nad Rosją na Uniwersytecie George’a Washingtona i licencjata (B.A.) z politologii na Uniwersytecie Browna.
Wykład „From Gutenberg to Zuckerberg: Communications Revolution 2.0 requires a new literacy for the 21st Century” odbędzie się w ramach programu Szkoły Letniej w Collegium Civitas 5 lipca o godz. 11.00 w sali wykładowej 1222. Wykład jest otwarty dla wszystkich studentów Collegium Civitas, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, osoby zainteresowane udziałem proszone są o potwierdzenie swojej obecności na: international@civitas.edu.pl.