Pozostałe

Udostępnij strone

Rzeczpospolita wielokulturowa. Dobrodziejstwo czy obciążenie?

Projekt zrealizowany przez Collegium Civitas we współpracy z Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. W ramach przedsięwzięcia przygotowano publikację materiałów z konferencji „Rzeczpospolita wielokulturowa, wielojęzyczna: dobrodziejstwo czy obciążenie?”, jako narzędzia wspomagającego proces nauczania historii w szkołach.

Przyjazna granica UE – monitoring nowych granic Unii Europejskiej i europejskiej polityki wizowej

projekt realizowany w latach 2005-2006 wspólnie z Fundacją im. Stefana Batorego i Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz grupą organizacji pozarządowych z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi, dotyczący monitoringu procedur wydawania polskich wiz.

Mechanizmy utrzymania stanu równowagi systemu miasta w warunkach dynamicznych procesów migracyjnych

Projekt rozpoczęty w marcu 2005 roku, zespół badawczy składający się z pracowników naukowych Collegium Civitas i studentów IV i V roku Socjologii. W ramach projektu przewidziano trzyletnie badania, których celem była identyfikacja mechanizmów systemowych przyczyniających się do utrzymania systemu społecznego miasta w równowadze.

Societies and their institutions in the transformation to democracy

Prof. Edmund Wnuk-Lipiński jako reprezentant Collegium Civitas wchodzi w skład grupy badawczej koordynującej w Polsce badania prowadzone w ramach międzynarodowego projektu (RPA, Niemcy, Polska, Chile, Korea Południowa, Malezja, Zimbabwe). Projekt pt. „The Quality of Young Democracies” realizowany był w latach 2005-2007.

Prawo pracy a bezrobocie

Projekt realizowany od 2003 roku. W tym nurcie, rozpoczęto szeroki międzynarodowy HR-FIDEXPE projekt badań dotyczący zmian organizacji pracy, sposobów motywacji pracowników, łączenia kariery i dostosowania w pracy oraz polepszania warunków życia w pracy. Collegium Civitas wraz z CNRS (Francja), CIRANO (Kanada), Aarhus School of Business (Dania), IZA (Niemcy), University of Erfurt, CentER (Holandia), University Carlos 3 (Hiszpania), FEW-HSG of the University of St. Gallen, (Szwajcaria) i University of Aberdeen (Wielka Brytania) partycypuje w badaniach nad sposobami motywującymi pracowników, pod kierunkiem WELMERC at the University of Swansea (Wielka Brytania) oraz jest partnerem w badaniach dotyczących udoskonalania jakości życia w pracy (pod kierunkiem CNRS – Federation Jourdan).

Warszawski Wolontariat Absolwentów

Program badawczy w porozumieniu z władzami Dzielnicy Bielany oraz Urzędem Pracy m.st. Warszawy zrealizowany na przełomie 2003 i 2004 roku. W ramach projektu przygotowano diagnozę funkcjonowania instytucji polityki społecznej w dzielnicy. W programie przygotowanym przez dr. hab. Pawła Ruszkowskiego uczestniczyło 11 studentów Collegium Civitas.

Indywidualizm i autorytaryzm Polaków w latach 1990-2000

Projekt ze środków Komitetu Badań Naukowych w ramach badań własnych uczelni, rozpoczęty w 2002 roku. Kierownikiem projektu jest prof. Jadwiga Koralewicz.
Strategia polityki społecznej województwa mazowieckiego na lata 2004-2010 – program badawczy na zlecenie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, zrealizowany w 2003 roku. Do zespołu badawczego, pod kierunkiem dr. hab. Pawła Ruszkowskiego, włączono grupę studentów V roku Socjologii Collegium Civitas.

Niezależność dziennikarstwa w Polsce – szanse i zagrożenia

Interdyscyplinarny projekt badawczy, prowadzony przez dr hab. Stanisława Mocka w latach 2001-2007. W wyniku prac w 2006 roku została wydana książka pt. „Dziennikarze po komunizmie. Elita mediów w świetle badań społecznych”.

Niemcy w epoce przemian

W ramach dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w roku 2001. Na podstawie wyników badań, uczelnia przeprowadziła cykl wykładów „Polska, Niemcy, Ukraina – historyczne i aktualne problemy narodowościowe”. Również na podstawie wykładów w 2006 roku powstała książka pod redakcją Piotra Madajczyka pt. „Niemcy w epoce przemian”.

Pokolenie JP II: świadomość polskiej młodzieży po śmierci Jana Pawła II

Projekt badawczy, finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach projektu przebadano dwa tysiące osób – młodzież w wieku 15-25 lat w gimnazjach, liceach i uczelniach w Poznaniu i w Warszawie. Wyniki przeprowadzonych badań opublikowane zostały w książce „Pokolenie JPII”, wydanej przez Collegium Civitas Press.

Partnerstwo na Rzecz Rozwoju „Tu jest praca

Collegium Civitas było partnerem w projekcie realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. CC, jako jeden z wielu partnerów, odpowiedzialne było za realizację projektu badawczego, mającego na celu pomoc we wchodzeniu i powrocie na rynek pracy osobom mającym trudności z integracją lub reintegracją. Kierownikiem projektu była prof. dr hab. Ewa Leś, administratorem – Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

European Economic Law

Projekt prowadzony przez dr Aleksandra Gubrynowicza, finansowany ze środków Komisji Europejskiej (Programu Jean Monnet), zakładał prowadzenie badań i zajęć oraz wydanie publikacji z zakresu prawa europejskiego.

Monitoring i analiza wypowiedzi rasistowskich, ksenofobicznych, „mowy nienawiści”

Projekt badawczy finansowany przez Fundację im. Stefana Batorego, zrealizowany przez Collegium Civitas w partnerstwie ze stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”. W jego zakres wchodziły: monitoring prasy i mediów elektronicznych pod kątem wypowiedzi ksenofobicznych, rasistowskich, propagujących nietolerancję, badania socjologiczne na temat rozumienia tolerancji i wskazania czynników, przyczyniających się do wzrostu tolerancji i nietolerancji w Polsce, działania edukacyjne, seminaria i warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli, konkursy wreszcie działania interwencyjne – śledzenie i zwalczanie aktów przemocy na tle rasistowskim i ksenofobicznym, zamykanie stron internetowych, szerzących rasizm i nietolerancję.

Europejska Polityka Sąsiedztwa – założenia, realizacja i perspektywy

Projekt zrealizowany przez Collegium Civitas i International Peace Research Institute, Oslo (PRIO) ze środków Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Jego celem był rozwój narzędzi pozwalających na realizację skoordynowanych badań w zakresie nowych wyzwań, jakie stawia Europejska Polityka Sąsiedztwa, oraz upowszechnianie wyników analiz, odpowiadających zapotrzebowaniu na najnowszą wiedzę w tym zakresie. Projekt wpisał się w działalnośćCentrum Studiów nad Bezpieczeństwem Collegium Civitas. Kierownikiem projektu był Peter Burgess (PRIO), koordynatorem Anna Zielińska (Katedra Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas).

Model systemu wykorzystania środków masowego przekazu w przeciwdziałaniu i walce z terroryzmem w warunkach RP

Projekt badawczy finansowany ze środków MNiSW realizowany przez Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Głównym celem projektu było stworzenie jednolitego i racjonalnego sposobu wykorzystania różnorodnych środków masowego przekazu w szeroko pojętym przeciwdziałaniu i walce z terroryzmem.

Konsultacje społeczno-ekologiczne wokół inwestycji

Projekt realizowany we współpracy z Klubem Myśli Społecznej „Inicjatywy” i Szwedzkim Uniwersytetem Nauk Rolniczych ze środków Funduszu Organizacji Pozarządowych (Komponent II; ECORYS Polska; Mechanizm Finansowy EOG – Norweski Mechanizm Finansowy). W ramach projektu przygotowano działaczy organizacji pozarządowych i jednostek samorządowych do współpracy w sytuacjach potencjalnie konfliktowych na tle ochrony środowiska w miejscach, gdzie realizowane są inwestycje infrastrukturalne – zapobieganie konfliktom między stronami uczestniczącymi w potencjalnych sporach: inwestora, władz lokalnych i organizacji pozarządowych.

Wzmacnianie umiejętności społeczno-obywatelskich kobiet starszych w wielokulturowych wioskach północno-wschodniej Polski

Projekt badawczo-edukacyjny współfinansowany przez Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe realizowany przez Collegium Civitas w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Tratwa”, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, burmistrzem Ełku, starostą Ełku oraz wójtem gminy Stare Juchy. Głównym celem projektu była stymulacja umiejętności społeczno-obywatelskich wśród mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego poprzez pobudzanie ekspresji i komunikacji pamięci indywidualnych.

Wsparcie procesu integracji obywateli państw afrykańskich za pośrednictwem Internetu i wolontariatu

Projekt zrealizowany we współpracy z Fundacją „Afryka inaczej” ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich (EFI). Zakładał on wsparcie procesu integracji obywateli państw afrykańskich przebywających w Polsce; dostarczenie przebywającym w Polsce obywatelom państw afrykańskich praktycznego, wielojęzycznego narzędzia internetowego (www.afrix.org) oraz zapewnienie wielojęzycznej pomocy telefonicznej; w ramach projektu nastąpiła inicjacja centrum wolontariatu służącego obywatelom państw afrykańskich przebywającym w Polsce.

Qualitative Research in the Social Sciences in Europe

Collegium Civitas jako członek europejskiej sieci badań jakościowych (EUROQUAL), której celem jest integracja środowiska badaczy jakościowych, wymiana doświadczeń oraz rozwój metod jakościowych w naukach społecznych zorganizowało w czerwcu 2009 roku międzynarodową konferencję i warsztaty „Ethics and Politics of Qualitative Research”.

Razem dla Regionu

Projekt edukacyjny współfinansowany przez Fundusz dla Organizacji Pozarządowych zrealizowany przez Klub Myśli Społecznej Inicjatywy w partnerstwie z Collegium Civitas. Głównym celem projektu było wzmocnienie współpracy między organizacjami pozarządowymi a samorządem lokalnym w województwie podlaskim. Projekt zakończył się w czerwcu 2009 r.

Polityka regionalna w Polsce: doświadczenia i wyzwania

Projekt zrealizowany we współpracy z MSZ. W 2006 roku Collegium Civitas zorganizowało seminarium pt.: „Reformy administracji publicznej i samorządu terytorialnego Polsce” dla słuchaczy Moskiewskiej Szkoły Studiów Politycznych. W 2007 roku Collegium Civitas przeprowadziło seminarium pt. „Polityka regionalna w Polsce: doświadczenia i wyzwania” dla słuchaczy tejże uczelni.

Z historią… w Polskę idziemy

Projekt zrealizowany we współpracy z Muzeum Historii Polski (program „Patriotyzm Jutra”). Projekt edukacyjny (wykłady i sesja naukowo-popularyzatorska), którego celem było skłonienie do myślenia o tożsamości, wynikającej z losów własnego kraju i ojczyzny, o inspirujących doświadczeniach wcześniejszych pokoleń, o wartościach, trwałych i niezmiennych mimo zmieniających się warunków ustrojowych, historycznych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i kulturalnych.

e-Politicus

Zrealizowany we współpracy z MNiSW zakładał stworzenie, promocję oraz rozpoczęcie działania półautomatycznego internetowego serwisu wymiany informacji, mającego na celu poprawę komunikacji wśród osób zajmujących się naukami humanistycznymi i społecznymi.

Powroty (Homing)

Projekt zrealizowany przez dr Natalię Letki, finansowany ze środków Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Pieniądze przyznano na prowadzenie pracy naukowej w Polsce dla osoby powracającej do kraju.

NEWSLETTER

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).