Dr Robert Sobiech, wykładowca Collegium Civitas i dyrektor Centrum Polityki Publicznej, jest współautorem dwóch znaczących raportów: „Dobre rządzenie w Polsce w kontekście międzynarodowym” (gdzie współautorem jest dr hab. Grzegorz Makowski, prof. SGH) oraz „Indeks Dobrego Rządzenia. Ocena funkcjonowania rządu w latach 2014, 2018 i 2022” (autorami są: dr Katarzyna Dzieniszewska-Naroska, Jan Herbst, Grażyna Kopińska, dr hab. Grzegorz Makowski, prof. SGH, dr Robert Sobiech i dr Mateusz Zaremba).
Publikacje, przygotowane w Fundacji im. Stefana Batorego, stanowią kompleksową analizę jakości rządzenia w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, opartą zarówno na danych krajowych, jak i międzynarodowych.
Główne wnioski z raportów:
- Wyniki międzynarodowych wskaźników, takich jak Transformation Index (BTI) czy Worldwide Governance Indicators (WGI), wskazują na systematyczne pogarszanie się jakości rządzenia w Polsce między 2014 a 2022 rokiem.
- Polska spadła w rankingu BTI z 4. miejsca w 2014 roku na 47. miejsce w 2022 roku.
- Analiza wykazuje znaczące pogorszenie w kluczowych obszarach: partycypacyjności, transparentności, rozliczalności i skuteczności działań rządu.
- Wzrost poziomu monopolizacji władzy oraz zmniejszenie liczby konsultacji publicznych i skrócenie ich czasu negatywnie wpłynęły na jakość stanowienia prawa.
- Transparentność funkcjonowania rządu również uległa pogorszeniu – w 2022 roku aż 74% wydatków publicznych znajdowało się poza kontrolą parlamentu.
Znaczenie raportów
Opracowania te podkreślają potrzebę poprawy standardów rządzenia w Polsce oraz wskazują na konieczność wdrożenia zmian, które zwiększyłyby udział obywateli w procesie decyzyjnym, poprawiłyby transparentność działań rządu i ograniczyły uznaniowość podejmowanych decyzji. Autorzy raportów mają nadzieję, że ich analiza stanie się punktem wyjścia do szerokiej debaty na temat jakości życia publicznego w Polsce i wyzwań stojących przed kolejnymi rządami.
Zapraszamy do lektury pełnych raportów:
- „Dobre rządzenie w Polsce w kontekście międzynarodowym”
- „Indeks Dobrego Rządzenia. Ocena funkcjonowania rządu w latach 2014, 2018 i 2022”
Publikacje dostępne są na stronie Fundacji Batorego i udostępnione w ramach licencji Creative Commons.