
W najnowszej publikacji „Attitudes towards the mother tongue among Roma in Poland”, która ukazała się w „Romani Studies” prof. dr hab. Ewa Nowicka-Rusek oraz dr hab. Maciej Witkowski skupili się na społeczności Romów mieszkających w Polsce.
Celem artykułu jest przedstawienie pogłębionej analizy przekonań Romów z Polski na temat znaczenia i roli znajomości języka romani dla przetrwania romskiej tożsamości etnicznej. Bezpośrednią inspiracją dla autorów był model teoretyczny Eleny Marushiakovej i Vesselina Popova, wyjaśniający relacje między znajomością języka romani a tożsamością etniczną, odnoszący się do sytuacji Romów z Europy Środkowej i Wschodniej. Badacze skorzystali z bogatego materiału etnograficznego, który udało im się zgromadzić w ciągu ostatnich dziesięciu lat, koncentrując się przede wszystkim na koncepcjach liderów etnicznych, które skonfrontowali z przemyśleniami „zwyczajnych” mieszkańców romskich wspólnot.
Pogłębiona refleksja nad tymi wybranymi sposobami myślenia jest szczególnie wartościowa w kontekście rozumienia wpływu praktyk integracyjnych podejmowanych przez społeczeństwo większościowe na wspólnoty romskie. Autorzy pragną przedstawić do tej pory pomijany głos w dyskusji nad relacjami Romów z nie-Romami w Polsce.
Artykuł jest dostępny bezpłatnie na stronie Liverpool University Press