Nowy odcinek podcastu Społeczeństwo łatwopalne o więziach wspólnotowych

Udostępnij strone

24.01.2025

Zapraszamy do wysłuchania piątego odcinka podcastu „Społeczeństwo łatwopalne”, w którym analizowana jest wyjątkową reakcję polskiego społeczeństwa na kryzys uchodźczy wywołany wojną w Ukrainie. Gościnią Agnieszki Lichnerowicz jest prof. dr hab. Izabella Bukraba-Rylska, socjolożka i wykładowczyni Collegium Civitas, która omawia specyfikę polskiego kapitału społecznego oraz weryfikuje wpływowe teorie, takie jak koncepcja „próżni społecznej” czy „moralnego familizmu”.

W odcinku nasze badaczki starają się odpowiedzieć na pytania:

– Dlaczego koncepcja „próżni społecznej” w polskim społeczeństwie może wymagać rewizji?

– Jak spontaniczne, oddolne działania Polaków w obliczu kryzysu ukazały siłę więzi wspólnotowych?]

– Co oznacza „moralny familizm” i czy rzeczywiście jest on problematyczny, czy może wręcz przeciwnie – kluczowy dla zrozumienia naszego społeczeństwa?

– Jak emocje, doświadczenia zmysłowe i spontaniczne mobilizacje kształtowały reakcje na przybycie uchodźców?

Podcast oparty jest na wynikach badań zespołu ekspertów z Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego Collegium Civitas, które zostały przedstawione w publikacji „Społeczeństwo łatwopalne. Praktyki pomagania uchodźcom wojennym z Ukrainy w 2022 roku w Polsce”. Publikacja ta ukazuje nie tylko unikalne mechanizmy społecznej mobilizacji, ale także podkreśla wyjątkową wartość polskiego kapitału społecznego i jego zdolność do adaptacji w obliczu kryzysów.

Odcinek dostępny jest do odsłuchania na:

Zapraszamy również do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz subskrybowania podcastu „Civitas on Air”, który jest dostępny na wyżej wymoienionych platformach streamingowych.

____________

Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”

Projekt UNRF jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej z programu Granty Interwencyjne na podstawie decyzji BPN/GIN/2022/1/00102/DEC/1.