Warsztaty w ramach Projektu UNRF – Wsparcie Ukraińskich Uchodźców z Niepełnosprawnościami

Udostępnij strone

29 maja w Collegium Civitas odbyły się warsztaty w ramach projektu „Zwiększenie zdolności polskich i rumuńskich interesariuszy do zapewnienia wsparcia ukraińskim uchodźcom z niepełnosprawnościami w obszarach metropolitalnych Warszawy i Bukaresztu”, znanego jako UNRF. Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach konkursu „Granty interwencyjne”.

Warsztaty miały na celu zgromadzenie osób zaangażowanych w pomoc i wsparcie migrantów i uchodźców z niepełnosprawnościami, a także wymianę wiedzy, doświadczeń i rozwiązań, które mogą poprawić sytuację tych osób. Spotkanie stworzyło przestrzeń do dialogu, umożliwiając uczestnikom omówienie różnych kwestii związanych z imigrantami, uchodźcami oraz osobami z niepełnosprawnościami.

W wydarzeniu, obok członkiń polskiego zespołu projektowego – dr Moniki Nowickiej i dr Magdy Szaroty – uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą migrantom, takich jak Polskie Forum Migracyjne, Dom Ukraiński w Warszawie oraz Caritas Polska. Obecni byli również reprezentanci organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami, takich jak Stowarzyszenie Mudita, Fundacja Kulawa Warszawa, Fundacja Avalon, Polski Związek Głuchych i Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Dołączyli także przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i PFRON.

Podczas warsztatów zmapowano główne obszary działań skierowanych do ukraińskich uchodźców wojennych z niepełnosprawnościami oraz wyzwania i trudności związane z ich wsparciem. Omówiono również potrzebę wsparcia migrantów z niepełnosprawnościami, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 roku oraz uchodźców spoza Ukrainy. Głównym problemem, który wyłonił się podczas dyskusji, jest brak systemowych rozwiązań dla pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym z niepełnosprawnościami. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne są kolejne spotkania sieciujące i wymiana doświadczeń w tym obszarze. Podkreślono również potrzebę stworzenia długofalowej polityki wspierającej migrantów i uchodźców z niepełnosprawnościami.

Analogiczne spotkanie odbyło się następnego dnia w Rumunii, zorganizowane przez partnera projektu – Research Institute for Quality of Life, Romanian Academy.

Więcej informacji na temat projektu UNRF można znaleźć na stronie [projektu UNRF].