Zapraszamy do lektury artykułu „Analiza narracji prawicowo-populistycznych ruchów antyestablishmentowych w mediach społecznościowych w odniesieniu do szczepień i wojny w Ukrainie”, autorstwa naszych wykładowców: Grzegorza Rzeczkowskiego, Przemysława Witkowskiego i Rolanda Zarzyckiego.
Artykuł opublikowany w książce „Dezinformacja w czasach kryzysu” pod redakcją Kariny Stasiuk-Krajewskiej i Michała Wenzela, jest częścią międzynarodowego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską (działanie nr 2020-EU-IA-0267) oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „PMW” w latach 2021–2024 (umowa nr 5213/CEF/2021/2).
Tekst naszych wykładowców przedstawia szczegółową analizę dyskursu stosowanego przez prawicowo-populistyczne formacje polityczne w Polsce. Autorzy badają, jak te grupy wykorzystują aktualne wydarzenia polityczne, takie jak pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie, do konstrukcji narracji mających na celu wywołanie emocji oraz konsolidację i poszerzanie własnego pola narracyjnego.
W artykule zastosowano metodologię analizy treści publikacji na platformach społecznościowych, takich jak Twitter (obecnie X) i YouTube, obejmującą ponad 20 tysięcy wpisów i materiałów wideo. Analiza obejmuje wpisy liderów politycznych, które negują skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 oraz podważają sens niesienia pomocy Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji. Autorzy identyfikują główne wątki narracyjne, takie jak obrona wolności osobistej, suwerenności kraju oraz krytyka działań instytucji państwowych i ponadnarodowych.
Publikacja naszych wykładowców, przygotowana w ramach Central European Digital Media Observatory (CEDMO) międzynarodowego multidyscyplinarnego projektu wspieranego przez Komisję Europejską w ramach konkursu CEF-TC-2020-2 (European Digital Media Observatory), pokazuje jak prawicowo-populistyczne narracje mogą wpływać na społeczne postawy i percepcje polityczne.
Konsorcjum CEDMO, kierowane przez Uniwersytet Karola (Czechy), tworzy ośmiu partnerów (w Polsce SWPS) oraz czterech podwykonawców. Jego największą siłą jest zróżnicowany zespół, składający się z badaczy z obszaru nauk ścisłych oraz humanistycznych i społecznych, współpracujących z dziennikarzami i specjalistami od sprawdzania faktów.
Książka do kupienia na stronie wydawnictwa: https://sklep.marszalek.com.pl/pl/glowna/5556-dezinformacja-w-czasach-kryzysu-.html
Artykuł naszych wykładowców dostępny jest także bezpłatnie na stronie CEDMO: https://cedmohub.eu/pl/analysis-of-the-narrative-of-right-wing-populist-movements-on-social-media-in-relation-to-vaccination-and-the-war-in-ukraine/