Smartfony uchodźców – jak technologie zmieniają migracje?

Udostępnij strone

27.03.2025

W najnowszym odcinku cyklu podcastów „Społeczeństwo łatwopalne”, Agnieszka Lichnerowicz i dr Marek Troszyński z Instytutu Socjologii Collegium Civitas omawiają wpływ technologii komunikacyjnych na migracje.

Smartfony, demonizowane często w medialnych przekazach, okazują się niezbędnym narzędziem umożliwiającym migrantom i uchodźcom orientację w przestrzeni, zdobywanie informacji oraz kontakt z bliskimi. Technologie odgrywają również znaczącą rolę w kontroli granic oraz w budowaniu społecznych wyobrażeń o migrantach, przyczyniając się do procesu selekcji na granicach i kreowania postaw społeczeństwa.

Odcinek powstał na podstawie badań prowadzonych przez badaczki i badacze z Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego Collegium Civitas w ramach projektu „Zaangażowanie, neutralność, wrogość. Polskie społeczeństwo wobec kryzysu uchodźczego i wojny rosyjsko-ukraińskiej”, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej z programu Granty Interwencyjne na podstawie decyzji BPN/GIN/2022/1/00102/DEC/1.

Odcinek dostępny na naszej stronie internetowej, na kanale YouTube Civitas on Air oraz gościnnie w Radiu TOK FM.

Zapraszamy do subskrybowania naszych kanałów.

 

 

——————

Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”