Pokaz filmu „Klątwa obfitości” i spotkanie z Ewą Ewart

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2019-03-22

Czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi? I czym ryzykujemy, jeżeli nie zmienimy naszego podejścia do jej eksploatacji? W samym sercu lasu deszczowego Ekwadoru toczy się globalna debata na temat postępu, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych, której stawką jest nasze przetrwanie.

 

Ośrodek Badań nad Ameryką Łacińską i Karaibami Collegium Civitas, w ramach cyklu „Oblicza Ameryki Łacińskiej”,

zaprasza na

pokaz filmu “Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart

oraz dyskusję z udziałem reżyserki i ekspertów,

 22 marca (piątek) godz. 17.30

w auli A Collegium Civitas

Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro

 

Wstęp wolny!

 

W 2007 r. Ekwador wyszedł ze śmiałą inicjatywą, aby pozostawić w ziemi część zasobów ropy naftowej, jakie znajdują się w Amazonii, w zamian za finansową rekompensatę ze strony międzynarodowej społeczności.

Propozycja dotyczyła Narodowego Parku Yasuni i miała na celu m.in. ochronę dwóch rdzennych plemion żyjących tam w dobrowolnej izolacji. Yasuni to jeden z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na świecie, na terenie którego znajduje się też jedna trzecia zasobów ropy naftowej Ekwadoru.

Jednak ten radykalny plan walki ze zmianami klimatu pojawił się za wcześnie i napotkał na wiele przeszkód. Ostatecznie, pod koniec 2017 r. rząd Ekwadoru rozpoczął nowy etap wierceń, co wywołało falę protestów.

Film dokumentalny „Klątwa obfitości” po raz pierwszy odsłania kulisy i dramat nieudanej Inicjatywy Yasuni, z jej daleko idącymi globalnymi i regionalnymi konsekwencjami.

Film stawia kluczowe pytania, które dziś stały się jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek, bo dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety.