Spojrzenia na terroryzm: Terroryzm a media

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2018-02-23

Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas (CBnT CC)  we współpracy z Domem Spotkań z Historią (DSH) zaprasza na seminarium

„TERRORYZM A MEDIA”

które odbędzie się 23 lutego 2018 r. o godz. 18.00 . Seminarium jest częścią interdyscyplinarnego cyklu „Spojrzenia na terroryzm”.

„Ataki terrorystyczne są często starannie wyliczone i zaplanowane tak, by przyciągnąć uwagę międzynarodowych mediów elektronicznych i prasy” – do tego wniosku doszedł amerykański ekspert ds. terroryzmu Brian Michael Jenkins już w latach 70. Czy sposoby wykorzystania mediów przez współczesne organizacje terrorystyczne mają swoje korzenie w latach 70.? Czy media – świadomie bądź mimowolnie – pomagają terrorystom w osiągnięciu celu? Jak rola mediów w strategiach ugrupowań terrorystycznych ewoluowała w czasie, wraz z rozwojem technologii?

Umberto Eco pisał: „Faktem jest, że mass media podarowały Osamie ben Ladenowi miliardy dolarów w formie bezpłatnej reklamy, pokazując codziennie sceny, które on sam wyreżyserował właśnie po to, aby wszyscy je zobaczyli: ludzie Zachodu, aby zaczęli się bać, jego zwolennicy, aby czerpać z nich uczucie dumy”. Ale czy środki masowego przekazu mogą być również sojusznikiem w walce z terroryzmem?

Na te i inne pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy panelu dyskusyjnego: red. Barbara Hrybacz, sekretarz Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas, red. Rafał Stańczyk, dziennikarz i korespondent wojenny, dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz Paulina Piasecka, zastępca Dyrektora CBnT. Po dyskusji panelowej nie zabraknie czasu na pytania od publiczności.

Cykl „Spojrzenia na terroryzm” ma na celu przybliżenie historii terroryzmu oraz pokazanie jego złożoności z perspektywy różnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, medioznawstwa, literaturoznawstwa, socjologii i psychologii. Spotkania stanowią okazję do dyskusji o ewolucji terroryzmu i analogiach pomiędzy wydarzeniami XX wieku a współczesnymi wyzwaniami. Kolejne seminarium zostanie poświęcone terroryzmowi w ujęciu medioznawstwa.

Wydarzenie odbędzie się 23 lutego (piątek) 2018 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: cbnt@civitas.edu.pl