Sympozjum naukowe: History in a Post-Truth World

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2018-09-14

W roku 2016, redaktorzy Oxfordzkiego Słownika Języka Angielskiego uznali termin „postprawda” słowem roku. Opisują postprawdę jako „odnoszącą się do lub określającą okoliczności, w których obiektywne fakty mają mniejszy wpływ na kształtowanie opinii publicznej niż odwoływanie się do emocji i osobistych przekonań”. Choć nie jest to nowe słowo, zyskało ono na znaczeniu po referendum Brexit w Wielkiej Brytanii i zwycięstwie prezydenta Trumpa w Stanach Zjednoczonych. Czy opisuje ono nowe zjawisko, a jeśli tak, to czy ten termin może stać się użyteczną koncepcją naukową?

„Środowisko postprawdy” stanowi szczególny problem dla historyków, którzy są szkoleni, żeby zajmować się dowodami, danymi i faktami. Czy historyk ma do odegrania szczególną rolę w ochronie pamięci publicznej przed „faktami alternatywnymi”? Czy akademicy, bardziej ogólnie, mają obowiązek zwalczania fałszywych wiadomości zarówno na uniwersytetach, jak i w mediach społecznościowych? W jaki sposób „kultura postprawdy” wpływa na naukowy i popularny dyskurs historyczny, a także czy są historycy, którzy sami odwołują się do retoryki postprawdy? Podczas tego sympozjum zostaną omówione zagadnienia, które konfrontują się z dyscypliną historii i innymi naukami społecznymi w świecie post-prawdy.

 

Zapraszamy na sympozjum naukowe

HISTORY IN A POST-TRUTH WORLD

które odbędzie się 14 września 2018 r. (piątek) w auli A Collegium Civitas (XII piętro PKiN).

Wykład wprowadzający wygłosi dr Benjamin Jones z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego.

Do grona prelegentów zaprosiliśmy: Jędrzeja Czerepa (CC), dr. Rafała Wierzchosławskiego (SWPS), prof. Adama Chmielewskiego (UWr), prof. Jensa Jägera (Uniwersytet w Kolonii), prof. Pawła Dobrowolskiego (CC), Agnieszkę Sztajdel (Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji), Miquela Urmeneta (Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie), dr Nicholasa Terry’ego (Uniwersytet w Exeter), Adriana Wesołowskiego (UW), Mariusa Gudonisa (CC).

Sympozjum będzie prowadzone w języku angielskim. Wstęp wolny.