Delegacja z Filipin w Collegium Civitas

28.06.2024

W dniach 17-21 czerwca nasza Uczelnia gościła delegację z Philippine Public Safety College (PPSC). Wizyta obejmowała wysokich rangą urzędników administracji publicznej i agencji rządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W sesji plenarnej uczestniczyli Ambasador Republiki Filipin w Polsce, Pani Leah Basinang Ruiz, oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Władysław Teofil Bartoszewski.

Gości z Filipin powitał Rektor Collegium Civitas, dr hab. Stanisław Mocek, prof. CC. Podczas otwarcia wizyty, Pan Vene Seane T. Aljas z Prezydenckiego Biura Legislacyjnego odczytał list od Sekretarza Marka Llandro Mendozy, Ministra Gabinetu Prezydenta Filipin. Sekretarz Mendoza podkreślił, że wizyta może przyczynić się do pogłębienia istniejącej współpracy bilateralnej oraz ustanowienia jej w nowych obszarach.

W skład delegacji wchodzili przedstawiciele biura Prezydenta Marcosa Jr., urzędu imigracyjnego, wojska, agencji do walki z narkotykami oraz agencji ochrony różnorodności biologicznej, która m.in. zapobiega przemytowi zagrożonych gatunków. Uczestnicy to studenci programu Master in Public Safety Administration w PPSC. Philippine Public Safety College kształci policjantów, strażaków i strażników więziennych oraz prowadzi specjalistyczne programy edukacyjne dla wysokich rangą urzędników.

Podczas sesji otwierającej wizytę, Ambasador Ruiz i Minister Bartoszewski podkreślili dobrą współpracę między naszymi krajami oraz obiecujące perspektywy jej rozwoju.

Głównym tematem programu była kwestia bezpieczeństwa i współpracy w tej dziedzinie. Uczestnicy brali udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez dr Katarzynę Maniszewską, dr Monikę Nowicką, dr Paulinę Piasecką, dr Marcina Terlikowskiego. Dr hab. Tomasz Aleksandrowicz, prof. APwSZ, wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Collegium Civitas, mówił o edukacji polskiej policji. Uczestnicy spotkali się także z dr. Markiem Jeznachem z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Narodowego.

We współpracy z Uniwersytetem Pożarniczym zorganizowano wizytę na tej uczelni, gdzie uczestnicy spotkali się m.in. z płk. Tomaszem Zwęglińskim, Zastępcą Rektora ds. Kształcenia i Studentów. Podczas spotkań na Uniwersytecie Pożarniczym uczestnicy poznali specyfikę edukacji oraz praktyczne aspekty funkcjonowania uczelni, w tym możliwość zwiedzenia laboratoriów i jednostki straży pożarnej działającej na uczelni.

Podczas wizyty poruszano tematy związane z agresją Rosji na Ukrainę, cyberbezpieczeństwem, bezpieczeństwem energetycznym, konfliktami hybrydowymi oraz współzależnością zagrożeń i geopolityką terroryzmu.

„Wizyta jest konsekwencją współpracy nawiązanej w grudniu 2023 roku między PPSC a Collegium Civitas. Już wiemy, że nasi partnerzy są zainteresowani pogłębieniem współpracy i dalszymi specjalistycznymi programami realizowanymi w Polsce. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do wzmocnienia współpracy między naszymi krajami” – podkreśla dr Maniszewska, Prorektor ds. współpracy z zagranicą w Collegium Civitas.