Dwie nowe książki dr. Przemysława Witkowskiego

Udostępnij strone

26.09.2023

Dr Przemysław Witkowski, badacz i wykładowca Collegium Civitas, opublikował w ostatnim czasie dwie nowe książki.  

Rozmowy o faszyzmie – „Faszyzm, który nadchodzi”, wyd. Książka i Prasa  

Dr Witkowski zaprosił do współpracy przy tej książce światowych i polskich ekspertów w zakresie faszyzmu, m.in. prof. Rogera Griffina, prof. Enza Traversa, prof. Tamira Bar-Ona, prof. Petera Staudenmaiera, prof. Szymona Rudnickiego, prof. Rafała Pankowskiego, prof. Zbigniewa Mikołejkę.  

„W faszyzmie interesował mnie przede wszystkim nie jego rozkwit, ale raczej mizerne początki, owe nasiona, z których w przyszłości wyrośnie drzewo. Był to bowiem moment, kiedy właściwie rozpoznawszy symptomy choroby, można było jeszcze zareagować, oszczędzając Europie i światu milionów ofiar. Z każdym rokiem rozwoju tego ruchu spirala się nakręcała, żeby ostatecznie wybuchnąć wojną i Holocaustem. Co jednak by było, gdybyśmy zauważyli, po drodze, co się święci? Czy mogliśmy przewidzieć? Czy bylibyśmy w stanie zareagować? Wyłapać pierwsze symptomy, kiedy tę kulę śniegową dało się jeszcze zatrzymać? I co nadało jej siłę i pęd? Czy rozkład religii? Kryzys ekonomiczny? A może antysemityzm? Pogaństwo? Tradycjonalizm? Duch kontrrewolucji? Jakiego rodzaju konstrukcja psychiczna była jego silnikiem? Jakie warunki społeczne? Interesowało mnie, jak się przechodzi od stanu – mam sąsiada i on jest, jaki jest – do tego, że rozbijam głowę jego dwuletniego synka o mur domu, myśląc do tego, że ratuję świat, moją kulturę i cywilizację oraz życie moich bliskich przed jakąś śmiertelną zarazą.  

Chcąc zrozumieć – pytałem o faszyzm nie tylko historyków i politologów, ale i socjologów, filmoznawców, psychoterapeutów, literaturoznawców i cyganologów. Chciałem zobaczyć faszystowską odpowiedź, raczej przez analizę zagrożeń, na jakie będzie chciała być remedium, niż ekstrapolując dawne trendy. Efektem tych rozmów – które otworzyły mi oczy na to jak wiele problemów, które pozornie należąc do różnych dziedzin, tak łatwo splatają się w faszystowskiej maszynerii – jest niniejsza książka” – pisze dr Witkowski.  

Książka ukazała się w serii „Biblioteka Le Monde diplomatique”. Można ją kupić m.in. w księgarni internetowej polskiej edycji „Le Monde diplomatique”.  
Studium rosyjskich wpływów w polskiej polityce – „Partia Rosyjska”, Wydawnictwo ARBITROR  

We wrześniu ukazała się kolejna książka dr. Witkowskiego, w której analizuje on polską scenę polityczną od lat 80. pod kątem rosyjskich wpływów i zależności.  

Od Autora:  

„Rosja i jej wpływ to hit tego sezonu. Oskarżają się o uleganie Kremlowi wszyscy. Prawica wypomina lewicy, pisowcy platformersom, mieszczanie rolnikom, tęczowi nacjonalistom i wszyscy vice versa. Dowody najczęściej – anegdotyczne bądź żadne. Emocje – najsilniejsze. W efekcie nie ma dziś mętniejszej wody, gęstszej mgły niż ta materia. Dlatego wybrałem się tam z latarką. Chciałem sprawdzić, gdzie realnie znajduje się ta niesławna »partia rosyjska«. Efekt – milion znaków i ponad 2 tys. przypisów.  

I jak się okazało nie ma jednej takiej partii, jest za to hydra o wielu głowach. Rosja bowiem to rozsądne państwo, które stawia na dywersyfikację portfela. Skrajna prawica, skrajna lewica, konserwatyści i liberałowie, nacbole i antyaborty, pacyfiści i terroryści – kogo tam nie ma.  

Jednych w orbitę Moskwy wciąga endecki »realizm«, innych nienawiść do »amerykańskiego imperializmu«, innych lęk przed dekadenckim Zachodem czy niemieckim kapitałem. Część trafia z sentymentu za młodością spędzoną w peerelowskich służbach czy młodzieżowych organizacjach. Kolejni wpadają przez bramkę »geopolityka« i jej »żelazne prawa«. Inni, w Polsce na bocznym torze, pompują swojego ego w rosyjskich mediach i zyskują widoczność innym sposobem im niedostępną. Co ciekawe, nie tak wielu przyciągają pieniądze. Bardziej liczy się narcyzm, ideologia i konsekwencje dawnych decyzji.  

Mam nadzieję, że ta książka pomoże i Wam przestać dać się prowadzić na smyczy emocjom i rozjaśni trochę kwestię, gdzie to w naszym kraju znajduje się ta »partia rosyjska«. W tym sensie miała dla mnie charakter terapeutyczny. Może i dla Was mieć będzie”.  

Książka jest dostępna do zakupu m.in. na stronie wydawcy.  

 ——————————————- Dr Przemysław Witkowski (1982), badacz ekstremizmów politycznych, dziennikarz „Polityki” i adiunkt w Collegium Civitas. Współpracownik Center for Research on Extremism w Oslo i amerykańskich think tanków Counter Extremism Project oraz International Centre for Counter-Terrorism oraz ekspert działającej przy Komisji Europejskiej sieci Radicalisation Awareness Network. Autor książek: „Chwała Supermanom. Ideologia a popkultura” (2017); „ Laboratorium Przemocy. Polityczna historia Romów” (2020); „Faszyzm, który nadchodzi” (2023) oraz „Partia Rosyjska” (2023).