Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Collegium Civitas – Nowe Wyzwania, Nowe Możliwości
30 września 2024 roku w Collegium Civitas odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025. Wydarzenie miało formułę hybrydową, co umożliwiło uczestnictwo zarówno gościom obecnym na miejscu, w Teatrze 6. piętro Pałacu Kultury i Nauki, jak i widzom online, którzy mogli śledzić transmisję na platformach YouTube i Facebook.
Uroczystość poprowadziła redaktor Karolina Lewicka, nasza wieloletnia wykładowczyni, nagrodzona niedawno Medalem Wolności Słowa, przyznawanym przez Fundację Grand Press.
W wydarzeniu wzięli udział wybitni przedstawiciele świata nauki, polityki oraz biznesu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. dr Rafał Trzaskowski – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, który od ponad 20 lat jest także wykładowcą naszej Uczelni, Arkadiusz Myrcha, Sekretarz Stanu, oraz Maria Ejchart, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Obecni byli również przedstawiciele społeczności akademickiej Collegium Civitas, w tym studenci, którzy właśnie rozpoczęli swoją edukację.
Wystąpienie Rektora Collegium Civitas, prof. Stanisława Mocka, było jednym z głównych punktów programu.
Rektor odniósł się do wielu istotnych aspektów rozwoju Uczelni, a także do kluczowego momentu w historii Collegium Civitas – dołączenia do Grupy Merito, największej grupy szkół wyższych niepublicznych w Polsce. Podkreślił, że Collegium Civitas zachowuje swoją odrębną markę, nazwę, siedzibę oraz podmiotowość prawną, a także kontynuuje realizację założonych celów strategicznych i misji Uczelni.
Jak zaznaczył prof. Stanisław Mocek: „Dołączenie do Grupy Merito, a także standardów naukowych, których gwarantem jest Federacja Naukowa WSB-DSW Merito, pozwoli nam na sprostanie wyzwaniom przyszłości w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki. Mając na względzie historię, dorobek i aspiracje Uczelni Collegium Civitas oraz troskę o jej wysoką pozycję środowiskową i wpływ społeczny, Uczelnia zachowuje odrębną markę, nazwę, siedzibę i podmiotowość prawną, obecnego rektora i kadrę prorektorską oraz kierowniczą”.
Dołączenie Collegium Civitas do Grupy Merito to także odpowiedź na wyzwania demograficzne, technologiczne oraz polityczno-gospodarcze, z którymi mierzy się współczesne szkolnictwo wyższe.
W swoim przemówieniu Rektor podkreślił również znaczenie interdyscyplinarności i otwartości naszej Uczelni na nowe technologie oraz rozwój kompetencji: „Collegium Civitas od zawsze było miejscem, gdzie rozwijamy umiejętności, które pomagają lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Wierzę, że ten rok przyniesie nowe możliwości rozwoju dla całej naszej społeczności.” – powiedział prof. Mocek, zachęcając zarówno studentów, jak i pracowników do wspólnego budowania przyszłości opartej na wiedzy, innowacyjności i współpracy.
Znaczenie procesów konsolidacyjnych na rynku szkół wyższych podkreślił także w swoim przemówieniu Maciej Kolasiński, Wiceprezes Zarządu Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito. Potwierdził słowa Rektora dotyczące odrębności marki i nazwy, jak również wszelkich kwestii związanych z rozwojem Collegium Civitas.
Wyróżnienia i nagrody dla najlepszych
Podczas inauguracji, zgodnie z tradycją, uhonorowano osoby, które wyróżniły się swoją pracą, zaangażowaniem oraz osiągnięciami naukowymi i dydaktycznymi. Specjalną nagrodę „WNUK”, ustanowioną na cześć prof. Edmunda Wnuk-Lipińskiego – Prezydenta i Rektora Collegium Civitas, przyznano Concilium Civitas za ich pięcioletnią działalność. Nagrodę odebrali red. Jacek Żakowski oraz red. Karolina Opolska, reprezentujący ten długofalowy projekt, skupiający polskich profesorów pracujących na prestiżowych zagranicznych uczelniach.
Specjalną nagrodę otrzymał dr Juliusz Braun za 25 lat nieprzerwanej współpracy z Collegium Civitas, a szczególnie pracę w ramach Katedry Dziennikarstwa i Nowych Mediów.
Ponadto nagrody przyznano wykładowcom, których działalność naukowa i dydaktyczna miała wyjątkowy wpływ na rozwój Collegium Civitas. Wyróżniono: dr Monikę Nowicką, dr. Przemysława Witkowskiego, prof. Michała Szostaka, prof. Michała Komara, magister Katarzynę Skiert-Andrzejuk, dr Annę Kuczyńską oraz dr. Andrzeja Kondeja za ich osiągnięcia w naukach socjologicznych, politologicznych oraz zarządzania.
Wybitni studenci – przyszłość Collegium Civitas
W trakcie uroczystości wręczono również nagrody dla studentów – CIVITASy, którzy swoją aktywnością wnieśli istotny wkład w życie Uczelni. W siedmiu kategoriach wyróżniono m.in. Yarynę Ivnytską (Dusza Artystyczna), Aleksandrę Jeglińską (Urodzony Olimpijczyk), Alinę Palamarchuk (nagrodzoną w dwóch kategoriach: Student Aktywista i Dusza Towarzystwa), Szymona Olszaka (Pomocna Dłoń), Katsiarynę Bohdan (Talent Naukowy) oraz organizację studencką Buddy Program (w kategorii Inicjatywa Studencka).
Ślubowanie studentów pierwszego roku
Inauguracja była także szczególnym momentem dla studentów pierwszego roku, którzy uroczyście złożyli ślubowanie, przyrzekając dążyć do zdobywania wiedzy, szanować wartości akademickie oraz dbać o dobre imię Collegium Civitas.
Wykład inauguracyjny
Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny pt. „Życie jest tym, co sobie stworzysz”, wygłoszony przez prof. Tomasza Siemiątkowskiego, doktora nauk ekonomicznych i doktora habilitowanego nauk prawnych, adwokata oraz wykładowcę Szkoły Głównej Handlowej.
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w poczęstunku oraz nawiązać nowe znajomości, co z pewnością przyczyniło się do dalszej integracji społeczności akademickiej.
Zdjęcia Krystian Szczęsny