Nowy odcinek podcastu „Społeczeństwo łatwopalne”: Jak mówimy o wojnie?

Udostępnij strone

02.04.2025

Wojna w Ukrainie – temat, który w 2022 roku całkowicie zdominował media w Polsce, z czasem ustąpił miejsca innym wątkom. Jak zmieniała się narracja? Co ujawniają badania języka mediów? I dlaczego słowa mają znaczenie polityczne?

W ósmym odcinku podcastu „Społeczeństwo łatwopalne” pt. „Język czasów wojny. Co polskie media mówią o wojnie w Ukrainie?” gościem Agnieszki Lichnerowicz jest dr Marek Troszyński z Instytutu Socjologii Collegium Civitas – badacz języka i współredaktor naukowego numeru „Language, Discourse and Society” poświęconego temu zagadnieniu.

Rozmowa dotyczy nie tylko językowych zmian w polskich mediach, ale też wpływu narracji medialnych na postawy społeczne, politykę wewnętrzną oraz mechanizmy dezinformacji.

Odcinek dostępny na Spotify, YouTube i naszej stronie internetowej oraz gościnnie w Radiu TOK FM.

Szczegóły badań: https://civitas.edu.pl/pl/uczelnia/aktualnosci/zaangazowanie-neutralnosc-wrogosc-polskie-spoleczenstwo-wobec-kryzysu-uchodzczego-i-wojny-rosyjsko-ukrainskiej

Zapraszamy do subskrybowania podcastów Civitas on Air.

_____________

Odcinek powstał na podstawie badań prowadzonych przez badaczki i badacze z Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego Collegium Civitas w ramach projektu „Zaangażowanie, neutralność, wrogość. Polskie społeczeństwo wobec kryzysu uchodźczego i wojny rosyjsko-ukraińskiej”, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej z programu Granty Interwencyjne na podstawie decyzji BPN/GIN/2022/1/00102/DEC/1.