Historia sztuki. Interpretacje

Program

Program studiów* obejmuje 180 godzin dydaktycznych realizowanych przez dwa semestry w trybie niestacjonarnym, w tym jeden dwudniowy pobyt studyjny w Krakowie oraz jednodniowy w Nieborowie, Arkadii i Łowiczu (łącznie 28 godzin).

Język wykładowy: polski

Program studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” łączy teorię z praktyką, uporządkowaną wiedzę z metodami analizy dzieła sztuki, pogłębioną znajomość procesów historycznych z umiejętnością interpretacji (studia przypadków), prowadzonych w ramie nowoczesnych dyskursów badawczych humanistyki. Nie zapominamy więc o historycznym porządku i chronologii, ale wiemy także, że dla nas, współcześnie oznaczają one przede wszystkim potrzebę wskazania procesów rozgrywających się w długim trwaniu, niekiedy ponad tradycyjnie wyznaczanymi epokami. Chcemy podkreślić wagę nurtów i tendencji ustanawiających zmianę kulturową z jej wyznacznikami nie tylko o artystycznym, lecz zwłaszcza o politycznym i społecznym charakterze, kierując przy tym uwagę na powiązanie dzieła sztuki z miejscem rozumianym nie tylko jako przestrzeń, ale jako punkt zbiegu czasu, idei, tradycji i świadomości współczesnego interpretatora.

Wiedzę zdobywaną podczas wykładów, zajęć przed obiektem i w toku pracy własnej słuchaczy grupujemy zatem w moduły tematyczne, które, wzajemnie się oświetlając, zawierać będą treści odnoszące się do zjawisk z różnych epok i składać się zarówno na przeglądowe, jak i też palimpsestowe komponenty świadomości, które pogłębią rozumienie dzieła sztuki dawnej i współczesnej, ujmowanej w kontekście najistotniejszych przemian kulturowych.

Wiedzę zdobywaną podczas wykładów i w toku pracy własnej słuchaczy uzupełniamy o podróże studyjne, których zadaniem jest doskonalenie kompetencji interpretacyjnych świadomego uczestnika współczesnego życia artystycznego i kulturalnego.

W ramowo zakreślonym programie studiów proponujemy zatem następujące obszary problemowe i pola tematyczne:

1. Procesy w historii sztuki (50 godz.)

• dziedzictwo antyku
  • długie trwanie średniowiecza
  • cywilizacja odrodzenia
  • klasyczność, klasycyzm czy klasycyzmy
  • na progu nowoczesności (1789-1914)
  • wiek XX – wiek awangardy

2. Sztuka – władza – polityka (30 godz.)

• architektura w służbie propagandy władzy
  • obraz, rzeźba, mozaika jako gesty władzy
  • relacje i związki sztuki współczesnej z polityką w różnych regionach świata

3. Sztuka interpretacji (30 godz.)

• studium jednego obrazu (ćwiczenia z interpretacji)
  • relacje między słowem a obrazem
  • interpretacje komparatystyczne (np. literatura i malarstwo; malarstwo i film)
  • korelacje i konteksty (potencjał sztuki w warunkach zmiany kulturowej)

4. Studia przypadków (30 godz.)

• monograficzne ujęcia dorobku wybranych artystów
  • interpretacja wybranych artefaktów z obszaru sztuki polskiej, europejskiej i światowej
  • sztuka mediów
  • fotografia i film

5. Przed obrazem (12 godz.)

• muzeum – idea i praktyka
  • praktyka interpretacji w przestrzeni muzeów i galerii, pracowniach artystów (w miarę dostępności)

6. Podróże studyjne (28 godz.)

• Nieborów, Arkadia i Łowicz (10 godz.)
  • Kraków (18 godz.)

*Program może ulec niewielkim zmianom.

Zasady realizacji studiów:

• Wykłady problemowe poświęcone wybranym zagadnieniom historii sztuki, procesom w niej zachodzącym, społecznym i kulturowym uwarunkowaniom oraz relacjom między sztuką a władzą i polityką, a także wybranym nurtom sztuki interpretacji dzieła artystycznego, w tym metodom komparatystycznym.
  • Moduł „Przed obrazem” realizowany przede wszystkim w formie praktycznych zajęć interpretacji dzieła sztuki w muzeach i galeriach sztuki (kolekcje stałe i wystawy czasowe), pracownie artystów (w miarę dostępności).
  • Podróże studyjne do Krakowa (dwudniowy) oraz do Pałacu w Nieborowie, Arkadii i Łowicza (jednodniowy: transport i obiad organizowane przez Uczelnię).i Łod Obowiązują odrębne zasady organizacji zajęć terenowych w Krakowie, tj. wejścia do muzeów i galerii sztuki organizowane przez Uczelnię: noclegi, wyżywienie i dojazd we własnym zakresie.
  • Lektura własna słuchaczy.
  • Fakultatywnie, po spełnieniu odrębnych warunków: pięciodniowy pobyt studyjny w Rzymie.

Forma zaliczenia studiów podyplomowych

Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest:

• zaliczenie przedmiotów objętych programem studiów;
  • test końcowy.

Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Collegium Civitas.

Harmonogram i organizacja zajęć

Organizacja zajęć*

Zajęcia będą realizowane niestacjonarnie – w siedzibie Uczelni oraz wyjazdowo.

Czas trwania: 2 semestry

Terminy* zjazdów w roku 2024/2025

semestr zimowy:

• październik: 19-20;
  • listopad: 16-17; 30-01.12;
  • grudzień: 14-15;
  • styczeń: 18-19;

semestr letni

• marzec: 01-02; 29-30;