Projekt jest realizowany pod kierownictwem prof. Linn Sandberg z Södertörn University (Szwecja) we współpracy z dr hab. Joanną Mizielińską, prof. CC i dr Agatą Stasińską z Collegium Civitas oraz Rebeką Polsdam z Uniwersytetu w Tartu (Estonia).
Celem projektu jest zbadanie, w jaki sposób osoby LGBTQ w Polsce, Estonii i Szwecji, w wieku 50 lat i starsze, wyobrażają sobie swoją starość, co rozumieją jako późniejsze życie „nadające się do przeżycia” i jak przystosowują się do starzenia poprzez swoje codzienne praktyki.
Projekt ma swój teoretyczny początek w propozycji Sandberg i Marshalla (2017), zgodnie z którą udane starzenie się pojawia się w wyobrażeniach kulturowych przede wszystkim poprzez obrazy heteroseksualności, w szczególności poprzez heteroseksualną intymność i pokrewieństwo. Projekt ma zatem również na celu umożliwienie reinterpretacji wyobrażenia sobie starzenia się poza sferą heteronormatywną.
Celem IQAF jest również wprowadzenie do badań nad starzeniem się i seksualnością bardziej innowacyjnych podejść metodologicznych i nadanie większej roli kontekstom społeczno-kulturowym krajów bałtyckich. Projekt opiera się na metodologii mieszanej. Materiał badawczy zbierany będzie za pomocą grup fokusowych, indywidualnych wywiadów i kreatywnej metody, w której uczestnicy proszeni są o wizualizację, jak wyobrażają sobie swoją starość w wybranym przez siebie formacie (np. poezja, film, fotografia). Ponadto projekt ma na celu wzmocnienie pozycji starzejących się osób LGBTQ, zarówno tych uczestniczących w projekcie, jak i szerszych społeczności, w duchu socjologii partycypacyjnej.
Projekt jest finansowany przez The Foundation for Baltic and East European Studies na podstawie umowy o dofinansowanie nr DNR 22-PR2-0015.