Projekt EMYS-R (pełna nazwa: Społeczno-ekologiczna ocena renaturyzacji terenów podmokłych i programów reintrodukcji emblematycznego europejskiego żółwia błotnego i związanej z nim różnorodności biologicznej: podejście ogólnoeuropejskie) to 3-letni międzynarodowy projekt badawczy zorientowany na działania partycypacyjne w obszarze ochrony przyrody, oparty na najważniejszych teoriach z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Celem projektu jest sprawdzenie hipotezy mówiącej o tym, że wyższy stopień renaturyzacji terenów podmokłych może zrekompensować ograniczone zdolności hodowanego w niewoli żółwia błotnego Emys orbicularis do osiedlania się na wolności, oraz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób takie działania ochronne mogą przynosić korzyści społeczeństwu, zbliżając ludzi i naturę.
W ramach projektu zaplanowane są trzy główne aktywności:
1) zbadanie procesów ekologicznych poprawiających rekultywację terenów podmokłych i reintrodukcję żółwia błotnego Emys poprzez:
- regenerację siedlisk po rekultywacji przy użyciu wskaźników biocenotycznych;
- monitorowanie reintrodukowanych populacji żółwia błotnego Emys i wpływu powyższych działań na inne gatunki przy użyciu najnowocześniejszych metod biologgingu i eDNA.
2) poszukiwanie kompromisu i równowagi między celami, korzyściami i polityką poprzez pryzmat ekologiczny i społeczno-ekonomiczny:
- zbadanie wpływu na gatunki niedocelowe (zagrożone płazy i inwazyjne raki);
- zbadanie korzyści płynących z rekultywacji i postrzegania przez ludzi przywróconej przyrody;
- podniesienie świadomości społecznej i przeprowadzenie procesów deliberatywnych dotyczących podejmowania decyzji w zakresie ochrony przyrody.
3) opracowanie wytycznych dla optymalnych sposobów renaturyzacji terenów podmokłych, sprzyjających reintrodukcji żółwia błotnego Emys i zaangażowania ludzi w ochronę przyrody w oparciu o:
- zastosowane podejście integracyjne;
- przegląd przeszłych i aktualnych rezultatów badań;
- nowy model prognozujący rozmieszczenie i liczebność żółwia błotnego Emys w najbliższej przyszłości w skali europejskiej.
Doktoranci pracujący pod międzynarodową opieką promotorów będą pomagać w rozpowszechnianiu wyników badań wśród różnych grup społecznych i zawodowych, w tym społeczności naukowej, społeczności lokalnych i interesariuszy, a także wspierając podobne inicjatywy angażujące ludzi w ochronę przyrody w Europie.
Partnerzy konsorcjum::
- CNRS & Uniwersytet w Strasburgu, Institut Pluridisciplinaire Hubert Curien (IPHC), Strasburg – lider projektu
- CNRS & Uniwersytet w Strasburgu, Laboratoire Image Ville Environnement (LIVE), Strasburg
- ENGEES, GEStion Territoriale de l’Eau et de l’Environnement (GESTE), Strasburg
- Collectivité européenne d’Alsace, Strasburg
- LOEWE Center for Translational Biodiversity Genomics (TBG), Frankfurt nad Menem
- Kreisverwaltung Germersheim, District administration Germersheim, Department for Environment and Agriculture (Untere Naturschutzbehörde), Germersheim
- Nature And Biodiversity Conservation Union (NABU), Moguncja
- Uniwersytet Dyneburski, Life Science and Technology Institute, Dyneburg
- Uniwersytet Gdański, Gdańsk – lider konsorcjum w Polsce
- Collegium Civitas, Warszawa
Projekt we współpracy międzynarodowej w ramach programu BiodivRestore, realizowanego w Polsce przez Narodowe Centrum Nauki, nr umowy UMO-2021/03/Y/NZ8/00101.