Historia sztuki. Interpretacje

Program

Program studiów* obejmuje 180 godzin dydaktycznych realizowanych przez dwa semestry w trybie niestacjonarnym.

Język wykładowy: polski

Program studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” łączy teorię z praktyką, uporządkowaną wiedzę z metodami analizy dzieła sztuki, pogłębioną znajomość procesów historycznych z umiejętnością interpretacji (studia przypadków), prowadzonych w ramie nowoczesnych dyskursów badawczych humanistyki. Nie zapominamy więc o historycznym porządku i chronologii, ale wiemy także, że dla nas, współcześnie oznaczają one przede wszystkim potrzebę wskazania procesów rozgrywających się w długim trwaniu, niekiedy ponad tradycyjnie wyznaczanymi epokami. Chcemy podkreślić wagę nurtów i tendencji ustanawiających zmianę kulturową z jej wyznacznikami nie tylko o artystycznym, lecz zwłaszcza o politycznym i społecznym charakterze, kierując przy tym uwagę na powiązanie dzieła sztuki z miejscem rozumianym nie tylko jako przestrzeń, ale jako punkt zbiegu czasu, idei, tradycji i świadomości współczesnego interpretatora.

Wiedzę zdobywaną podczas wykładów, zajęć przy obiekcie i w toku pracy własnej słuchaczy grupujemy zatem w moduły tematyczne, które, wzajemnie się oświetlając, zawierać będą treści odnoszące się do zjawisk z różnych epok i będą składać się na po części przeglądowe, po części palimpsestowe kompozycje, które bezpośrednio budują świadomość dzieła sztuki dawnej i współczesnej, ujmowanej w kontekście najistotniejszych przemian kulturowych. W ramowo zakreślonym programie studiów proponujemy zatem następujące moduły:

1. Wstęp do historii sztuki (6 godz.)
      • co to jest sztuka?
      • podstawowe pojęcia i terminologia historii sztuki
      • metodologie i metody historii sztuki

2. Procesy (90 godz.)
      • dziedzictwo antyku
      • klasyczność, klasycyzm czy klasycyzmy
      • długie trwanie średniowiecza
      • cywilizacja odrodzenia
      • wiek oświecenia
      • na progu nowoczesności (1789-1914)
      • wiek XX
      • ponowoczesność

3. Sztuka – władza – polityka (36 godz.)
      • architektura w służbie propagandy władzy
      • obraz, rzeźba, mozaika jako gesty władzy
      • ceremoniał – architektura – reglamentacja dostępu

4. Przed obrazem (18 godz.)
      • muzeum – idea i praktyka
      • studia przypadków – praktyka interpretacji w przestrzeni muzeów i galerii

5. W stronę interdyscyplinarności (10 godz.)
      • słowo i obraz
      • ujęcia komparatystyczne (np. literatura i malarstwo; malarstwo i film)
      • korelacje (sztuka w sytuacji zmiany kulturowej)

6. Media sztuki/ sztuka mediów (20 godz.)
      • sztuka mediów
      • fotografia
      • film

*Program może ulec niewielkim zmianom.

Zasady realizacji studiów:

• ​Wprowadzenie teoretyczne do modułu tematycznego (w formie wykładu).
  • Wykłady problemowe poświęcone wybranym zagadnieniom historii sztuki.
  • Moduł „Przed obrazem” realizowany przede wszystkim w formie praktycznych zajęć interpretacji dzieła sztuki w muzeach i galeriach sztuki – studia przypadków.
  • Wizyty kuratorskie: kolekcje stałe i wystawy czasowe, pracownie artystów, wyjazdy studyjne.
  • Lektura własna słuchaczy.
  • Fakultatywnie, po spełnieniu odrębnych warunków: pięciodniowy pobyt studyjny w Rzymie.

Forma zaliczenia studiów podyplomowych

Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest:

• zaliczenie przedmiotów objętych programem studiów;
  • test końcowy.

Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Collegium Civitas.

Harmonogram i organizacja zajęć

Organizacja zajęć*

W r. ak. 2022/23 zajęcia realizowane będą w siedzibie uczelni (z transmisją online – uwaga! nie będą transmitowane zajęcia odbywające się poza terenem Uczelni, np. w muzeaach i w czasie wyjazdu).

Czas trwania: 2 semestry

Terminy* zjazdów w roku 2022/2023

semestr zimowy:

• październik: 15-16;
  • listopad: 26-27;
  • grudzień: 10-11;
  • styczeń: 28-29;
  • luty: 18-19;

semestr letni

• marzec: 11-12; 25-26;
  • kwiecień: 15-16;
  • maj: 13-14;