Wojna w Ukrainie a polskie imaginarium historyczne. Podcast z udziałem dr Barbary Markowskiej-Marczak

Udostępnij strone

26.04.2024

W trzecim odcinku podcastu „Społeczeństwo łatwopalne” przyglądamy się temu, w jaki sposób Polacy jako naród zrozumieli rosyjską agresję na Ukrainę, która nastąpiła po 24 lutego 2022 roku, i jak ją sobie opowiedzieliśmy wtedy, ale też jak opowiadamy dwa lata później.

Jakie narracje dominują w polskiej prasie? W których wydarzeniach z historii Polski dopatrujemy się analogii do tego, co spotkało naród ukraiński? Dlaczego ta wojna jest dla nas tak ważna i jakie lekcje na przyszłość możemy z niej wynieść? Jak na konflikt za naszą granicą patrzy reszta świata?

Kwestie te były przedmiotem badań dr Barbary Markowskiej-Marczak, filozofki, teoretyczki i socjolożki kultury, badaczki polityk historycznych Polski i Ukrainy, która w 2022 roku prześledziła dyskurs dotyczący wojny w polskiej prasie opiniotwórczej z całego spektrum politycznego, posługując się analizą ramową i poszukując kluczowych wątków, figur, toposów dla tego obrazowania. Zapraszamy do wysłuchania jej rozmowy z red. Agnieszką Lichnerowicz, poświęconej polskiemu imaginarium historyczno-politycznemu, które ujawniło się po 24 lutego 2022 roku.
Podcast jest dostępny w serwisach:

oraz na naszej stronie internetowej.
Wszystkie odcinki podcastu „Społeczeństwo łatwopalne” znajdą Państwo na dedykowanej playliście na YouTubie.

———————————-
W podcaście „Społeczeństwo łatwopalne” badaczki i badacze z Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego Collegium Civitas, prezentują wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu „Zaangażowanie – neutralność – wrogość: polskie społeczeństwo wobec kryzysu uchodźczego i wojny rosyjsko-ukraińskiej”. Szczegóły projektu

Projekt „Podcasty i filmy popularyzujące nauki socjologiczne – rozwój kanału Civitas on Air” został dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II – Popularyzacja nauki”.