Biznes i prawa człowieka

Udostępnij strone

Zajęcia prowadzą znani eksperci w dziedzinie praw człowieka, zarówno akademicy, jak i praktycy posiadający bogatą wiedzę i doświadczenie w zakresie praw człowieka, standardów odpowiedzialnego biznesu, należytej staranności oraz zrównoważonego rozwoju.

prof. dr Christine Kaufmann, Uniwersytet w Zurychu – Profesor prawa konstytucyjnego i prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Zurychu w Szwajcarii. Jej główne zainteresowania badawcze obejmują interakcje między prawami człowieka a biznesem, relacje między handlem międzynarodowym a międzynarodowym systemem finansowym, a także powiązane implikacje dla globalnego zarządzania. W 2009 r. była inicjatorką powstania Centrum Studiów Praw Człowieka na Uniwersytecie w Zurychu, gdzie obecnie pełni funkcję prezesa Zarządu. W latach 2012-2014 pełniła funkcję Prodziekana Wydziału, a od 2014 do 2016 r. Dziekana Wydziału. Przez całą swoją karierę Christine Kaufmann była zaangażowana w projekty ułatwiające dialog pomiędzy różnymi grupami interesariuszy. Udzielała porad prawnych biznesowi, agencjom rządowym i organizacjom społeczeństwa obywatelskiego oraz była zapraszana jako ekspertka na przesłuchania przed komisjami parlamentarnymi, komisjami i grupami roboczymi ONZ i OECD. Od 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej Grupy Roboczej OECD ds. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

Ron Popper, Global Business Initiative on Human Rights – Od niemal 20 lat doradza korporacjom wielonarodowym w zakresie zagadnień związanych z biznesem i prawami człowieka. Obecnie jako CEO zarządza Global Business Initiative on Human Rights, organizacją zrzeszającą ponad 20 korporacji wielonarodowych. Jest także członkiem zarządów wielu innych organizacji międzynarodowych, w tym Instytutu Praw Człowieka i Biznesu oraz Birmańskiego Centrum Odpowiedzialnego Biznesu. Spędził dziesięć lat jako dyrektor ds. odpowiedzialności korporacyjnej w międzynarodowej firmie ABB z siedzibą w Szwajcarii, gdzie skupiał się na opracowywaniu polityk i procesów w zakresie praw człowieka, badaniu należytej staranności potencjalnych projektów i krajów wysokiego ryzyka, angażowaniu interesariuszy oraz programach szkoleniowych. Regularnie występuje jako mówca publiczny na konferencjach i kursach nt. biznesu i praw człowieka na uniwersytetach w Szwajcarii, Norwegii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Mieszka w Szwajcarii.

dr Jacqueline Kacprzak (Kierownik Kursu), Centrum Praw Człowieka Collegium Civitas – Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk socjologicznych. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na socjologii praw człowieka, zmianach nowoczesności i kapitalizmu, a także wpływie zmian klimatycznych oraz rozwoju nowych technologii na poszanowanie prawa człowieka. Ekspertka w zakresie praw człowieka, odpowiedzialnego biznesu, raportowania niefinansowego oraz standardów należytej staranności (CSR/RBC, ESG, DD). Mediatorka w sprawach cywilnych i gospodarczych. W administracji publicznej szczebla rządowego oraz międzynarodowego (OECD, UE i ONZ) od ponad 10 lat zajmuje się problematyką odpowiedzialnego biznesu. Reprezentuje Polskę w Grupie Roboczej OECD ds. Odpowiedzialnego Prowadzenia Biznesu, od 2017 r. również jako członkini Biura tej Grupy. Moderatorka wielu konferencji, warsztatów i spotkań wokół odpowiedzialnego biznesu, zrównoważonego rozwoju, raportowania niefinansowego oraz praw człowieka w biznesie.

Julie Schindall, ekspertka w zakresie praw człowieka w biznesie – Ekspertka ds. praw człowieka z głębokim i wieloletnim doświadczeniem w działaniach skoncentrowanych na budowaniu polityk, strategii oraz prowadzeniu dialogu z interesariuszami w oparciu o wiedzą ekspercką z zakresu praw człowieka i należytej staranności w kwestiach środowiskowych w globalnych łańcuchach wartości. Jako była dziennikarka Julie regularnie moderuje wydarzenia dotyczące biznesu i praw człowieka dla organizacji takich jak Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, OECD i Organizacja Narodów Zjednoczonych. Posiada szczególną wiedzę w zakresie komunikowania na temat praw człowieka oraz ujawniania informacji niefinansowych. Obecnie pełni funkcję dyrektorki ds. odpowiedzialnego pozyskiwania zasobów i odpowiedzialnych inwestycji w Levin Sources, wcześniej zaś pracowała jako starszy doradcą w międzynarodowej organizacji Shift oraz jako dyrektor ds. zaangażowania interesariuszy i komunikacji w Responsible Business Alliance. Przed przejściem do biznesu i zagadnień praw człowieka, była pracownikiem humanitarnym na Karaibach i w Afryce, a karierę zawodową zaczynała jako redaktorka wiadomości i dziennikarka.

dr Olena Uvarova, profesor nadzwyczajny, Narodowy Uniwersytet Prawny im. Jarosława Mądrego w Charkowie – od 2018 r. dr Uvarova kieruje Międzynarodowym Laboratorium Biznesu i Praw Człowieka na Uniwersytecie Prawa im. Jarosława Mądrego w Charkowie. W czerwcu 2022 r. dołączyła do Law Group na Uniwersytecie Wageningen w Holandii jako badaczka i koordynatorka badań. Od marca 2023 r. realizuje tam staż podoktorski MSCA4UKRAINE. Przez ostatnie siedem lat pracowała nad zagadnieniami biznesu i praw człowieka w Europie Wschodniej i Azji Centralnej. Jest członkinią Rady Redakcyjnej czasopisma „Business and Human Rights Journal” oraz gościnną współredaktorką specjalnego wydania BHR Journal poświęconego zagadnieniom biznesu i praw człowieka w Europie Wschodniej. Od maja 2023 r. pełni funkcję współprzewodniczącej Stowarzyszenia Global Business and Human Rights Scholars. W kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę dr Uvarova opublikowała m.in.: Responsible business conduct in times of war: Implications for essential goods & services providers in Ukraine, Responsible Business Conduct During War in Ukraine: Context Assessment Study.

dr Yingru Li, starszy wykładowca rachunkowości i finansów, Adam Smith Business School, Uniwersytet w Glasgow – w trosce o sprawiedliwość społeczną i prawa człowieka Yingru interesuje się badaniami, które mogą mieć znaczenie polityczne i wpływ na praktykę odpowiedzialności przedsiębiorstw za prawa człowieka i zrównoważoną gospodarkę. Jej prace zgłębiają teoretyczny i moralny wymiar biznesu oraz praw człowieka, włączając się w debaty na temat tego, czy przedsiębiorstwa powinny być pociągane do odpowiedzialności za roszczenia dotyczące praw człowieka. Yingru opowiada się za ontologiczną relacyjną perspektywą odpowiedzialności, stanowiącą podstawę pociągania przedsiębiorstw do odpowiedzialności za prawa człowieka. Przekładając teoretyczne obawy na praktykę, jest ściśle zaangażowana w projekty badające kwestie praw człowieka w świecie korporacji oraz sposoby mobilizowania przedsiębiorstw do bycia „lepszymi” i bardziej odpowiedzialnymi. Wykłada przedmiot „Odpowiedzialność i prawa człowieka” w Adam Smith Business School.

Beata Faracik, LL.M., AHEA, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu – Prawniczka z ponad 20 letnim doświadczeniem eksperckim w zakresie praw człowieka w biznesie, standardów należytej staranności oraz CSR/RBC/ESG. Aktualne obszary jej zainteresowań obejmują nowe regulacje UE dotyczące BHR/DD oraz relację między prawem do zdrowia, ochroną własności intelektualnej oraz zakazem pracy przymusowej a ochroną danych osobowych. Posiada doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku oraz w międzynarodowych zespołach eksperckich. Współzałożycielka i prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu. Od 2012 r. członkini kolejnych zespołów ds. Zrównoważonego Rozwoju i CSR przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej oraz ich grup roboczych – aktualnie grup roboczych ds. należytej staranności oraz ds. rozwoju raportowania niefinansowego. Członkini Coordination Committee OECD Watch, Rady Doradczej Amnesty International Polska oraz Rady Społeczno-Biznesowej przy Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Członkini panelu redaktorskiego Business & Human Rights Journal. Autorka i współautorka analiz z obszaru BHR, wykładowczyni akademicka. Uczestniczyła w projektach badawczych realizowanych m.in. przez Uniwersytet w Oslo, Adam Smith Business School na University of Glasgow, University of St. Andrew’s School of Management.

dr hab. Joanna Unterschütz, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, Associated Senior Expert, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu – Profesor WSAiB w Gdyni, wykładowczyni uczelni od 2007 r. Kieruje Zakładem Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 20 lat zajmuje się prawem pracy w różnych jego płaszczyznach, a jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół ochrony praw podstawowych, zbiorowego prawa pracy, zagadnień karnoprawnej ochrony praw pracowniczych, nowych form pracy i wpływu nowych technologii na zatrudnienie. Autorka licznych publikacji naukowych, w tym współautorka cyklu opracowań wydawanych przez Hart Publishing dotyczących m.in. Karty Praw Podstawowych UE i wdrażania europejskiego prawa pracy oraz Paktów ONZ i praw pracowniczych, ale także opracowań dotyczących związków pomiędzy sztukami pięknymi a prawem. Współpracuje z Polskim Instytutem Praw Człowieka i Biznesu, przy projektach związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat przestrzegania praw pracowniczych jako praw człowieka w przedsiębiorstwach.

dr hab. Robert Sroka, Akademia Leona Koźmińskiego, Abris Capital Partners – Etyk biznesu łączący badania naukowe z pracą w biznesie i współpracą z administracją centralną. Od 15 lat zajmuje się etyką biznesu, ESG, odpowiedzialnym inwestowaniem, compliance, ładem korporacyjnym i prawami człowieka. Zrealizował kilkadziesiąt projektów doradczych wspierając rady nadzorcze i zarządy spółek oraz fundusze inwestycyjne we wdrażaniu programów etycznych, systemów antykorupcyjnych, strategii odpowiedzialnego biznesu, ESG i ładu korporacyjnego. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, analiz, raportów, przewodników i narzędzi dla biznesu dostępnych na www.robertsroka.pl. Autor książek „Etyka i prawa człowieka w biznesie” oraz „Nieodkryci przywódcy współczesnej etyki biznesu”. Przykłada dużą wagę do zgłębiania zagadnień praw człowieka w kontekście nowych technologii, w szczególności sztucznej inteligencji.

dr Adam Ploszka, Uniwersytet Warszawski, Amnesty International – Adiunkt w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; obył staż naukowy w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Związany z trzecim sektorem – aktualnie pracujący dla Amnesty International, a wcześniej dla Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Posiada uprawnienia adwokackie. W 2015 r. został członkiem Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności powołanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Członek Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, zajmującego się prawem i edukacją prawną. Członek Rady Programowej Archiwum im. prof. Wiktora Osiatyńskiego.

dr Joanna Szymonek, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu – Ekspertka i badaczka w zakresie integracji społecznych aspektów zrównoważonego rozwoju w procesy zarządzania, w szczególności w odniesieniu do ludzi, kultury organizacyjnej i łańcucha wartości. Doświadczenie badawcze realizowane w ramach badań naukowych oraz komercyjnych w obszarach zarządzania procesami ochrony praw człowieka w organizacji i łańcuchu wartości, CSR, dialogu społecznego, zarządzania relacjami z interesariuszami w tym związkami zawodowymi, raportowania społecznego. Doświadczenie z zakresu dydaktyki akademickiej w obszarach CSR, praw człowieka w biznesie (UJ), dialogu społecznego (SGGW). Autorka i współautorka oraz uczestniczka inicjatyw, projektów w obszarze ESG, CSR, zrównoważonego rozwoju i praw człowieka w biznesie na poziomie polskim i zagranicznym. Propagatorka podejścia humanistycznego w zarządzaniu i współzałożycielka Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu.

dr Lidia Stępińska-Ustasiak, Centrum Praw Człowieka Collegium Civitas, Fundacja Polistratos – Doktor nauk społecznych w dziedzinie nauk socjologicznych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na społecznym wpływie technologii, umiejętnościach cyfrowych i konsekwencjach ICT dla budowania potencjału ludzkiego i instytucjonalnego. Badaczka, wykładowczyni, współautorka raportów i publikacji. Ekspertka ds. polityk publicznych z ponad 15-letnim doświadczeniem w sektorze telekomunikacyjnym i ICT (T-Mobile, Orange i UPC Polska). Prezeska fundacji Instytut Polistratos. Od 2018 r. reprezentantka Europy, a w latach 2019-2023 przewodnicząca Grupy Ds. Kompetencji Cyfrowych przy Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym (ITU).

Bartosz Kwiatkowski, Fundacja Frank Bold, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu – Prawnik z 13-letnim doświadczeniem zawodowym specjalizujący się w prawie ochrony środowiska, prawie antykorupcyjnym i przejrzystości życia publicznego. Dyrektor Fundacji Frank Bold, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, członek Rady Programowej Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” oraz wspólnik w kancelarii radców prawnych Frank Bold. Ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych, wykładowca akademicki. Członek działającej przy Ministrze Finansów grupy roboczej ds. rozwoju raportowania niefinansowego, działającej przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej grupy roboczej ds. należytej staranności, a także ekspert działającej przy Komisji Europejskiej sieci Local Research Correspondents on Corruption. Autor zawiadomień w ramach procedury Krajowego Punktu Kontaktowego OECD dotyczących naruszenia wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska.

Małgorzata Szlendak, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu – Ekspertka w dziedzinie komunikacji i trenerka. Swoje trzydziestoletnie doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w sektorze edukacyjnym jak i w biznesie, zarządzając zespołami i projektami. Przez osiem lat kierowała działem komunikacji w międzynarodowej korporacji, gdzie jako członkini zarządu wprowadzała m.in. strategiczne rozwiązania w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu i zarządzania mediami. Pełniła funkcję rzecznika prasowego i nadzorowała komunikację w procesach zmiany zarówno w krajowych jak i międzynarodowych projektach. Pracuje również na rzecz trzeciego sektora, prowadząc działania komunikacyjne oraz warsztaty i szkolenia. Pasjonatka budowania strategii, zarządzania zmianą i edukacji. Nauczycielka i lektorka akademicka. Absolwentka anglistyki na UMCS w Lublinie i studiów podyplomowych „Zarządzanie ludźmi w firmie” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Irena Dawid-Olczyk, La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu – Kulturoznawczyni, trenerka, negocjatorka. Aktywistka na rzecz praw człowieka. Absolwentka Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współzałożycielka i wieloletnia Prezeska Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada (1995). Od 28 lat organizuje pomoc dla ofiar handlu ludźmi, walczy o ich prawa. Dzieli się swoją wiedzą na konferencjach i w mediach. Koordynuje Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi. Od 1999 r. prowadzi interaktywne autorskie szkolenia dla profesjonalistów. Opracowuje kampanie społeczne. Laureatka nagród RPO im. Pawła Włodkowica, Nagrody Polskiej Rady Biznesu i amerykańskiej nagrody TIP Hero.

r.pr. Karolina Kędziora, Polskie Towarzystwo Antydyskryminacyjne – Prezeska Zarządu, radczyni prawna. Od 2007 r. współprowadzi Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (www.ptpa.org.pl). Certyfikowana trenerka antydyskryminacyjna oraz trenerka Programu Human Rights Education for Legal Professionals Rady Europy. Współautorka wielu publikacji dot. prawnej ochrony przed dyskryminacją i mobbingiem. Od 2008 r. jako ekspertka doradza biznesowi, urzędom, NGO i uczelniom w zakresie efektywnych form przeciwdziałania dyskryminacji, molestowaniu seksualnemu i mobbingowi. W latach 2016–2020 członkini Komisji Praw Człowieka przy Krajowej Radzie Radców Prawnych. W 2013 r. nominowana do nagrody Profesjonaliści Forbesa. Laureatka nagród: I wyróżnienie w konkursie „Prawnik Pro Bono 2017” organizowanym przez Centrum Pro bono i Tygodnik Rzeczpospolita, oraz „Złotego Paragrafu dla najlepszego Radcy Prawnego 2017” Dziennika Gazeta Prawna. Liderka Równości woj. mazowieckiego w ramach plebiscytu „16 Liderek Równości 2021” zorganizowanego przez British Embassy Warsaw, Stowarzyszenie Kongres Kobiet i Forbes Women Polska.

Liliana Anam, CSRinfo, Menedżer zarządzająca – Kierowniczka Studiów podyplomowych „Menedżer CSR. Zrównoważony rozwój i ESG” w Collegium Civitas. Doradza w zarządzaniu ESG i zrównoważonym biznesem. Wraz z zespołem CSRinfo pomaga dużym i notowanym spółkom osiągnąć standardy zrównoważonego rozwoju i ESG, wymagane przez inwestorów, klientów i regulatorów. Posiada doświadczenie w branżach takich jak: finanse i ubezpieczenia, transport i logistyka, FMCG, retail, rolnicza, odzieżowa, produkcyjna, chemiczna, energetyczna, paliwowo-gazowa, technologiczna, nieruchomości, budowlana.

Danuta Kędzierska, TÜV SÜD Polska – Absolwentka socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Pracuje jako certyfikowany audytor socjalny (CSCA21703024). Dzięki dwudziestoletniemu doświadczeniu w branży usług audytorskich miała okazję w praktyce poznać jak przedsiębiorstwa, od tych najmniejszych – jednoosobowych i rodzinnych firm – po międzynarodowe korporacje wdrażają standardy odpowiedzialności społecznej. Jej głównym obszarem zainteresowania są relacje między podmiotami w łańcuchach wartości oraz włączanie praw człowieka w systemowe zarządzanie organizacją. Wierzy, że uprawianie wiedzy ma sens, tylko wtedy, gdy jest czynnością wspólnotową. Od lat włącza się w prace osób zaangażowanych we wdrażanie odpowiedzialnego biznesu na polskim i europejskim rynku. Dziś wspiera koleżanki i kolegów w nabywaniu kompetencji koniecznych do wykonywania zawodu audytora.

 

 

REKRUTACJA ONLINE


Kontakt:
Biuro Rekrutacji Collegium Civitas
tel. 22 656 71 89
email: rekrutacja@civitas.edu.pl

pokój 1210, Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa