Enoturystyka

Program

Program studiów* obejmuje 172 godziny wykładów oraz, podczas których słuchacze skosztują łącznie ok. 100 gatunków wina z kilkunastu krajów i kilkudziesięciu regionów winiarskich świata.

Zajęcia będą realizowane przez dwa semestry w trybie niestacjonarnym w siedzibie Uczelni.

W ramach studiów słuchacze uczestniczyć będą w dwóch kilkudniowych objazdach enoturystycznych (krajowym i zagranicznym). Uczelnia zapewnia przelot, noclegi (w pokojach dwuosobowych) ze śniadaniem, transport i degustacje.

Opcjonalnie będzie można także na własny koszt wziąć udział w dodatkowym wyjeździe zagranicznym.

Ramowy program Studiów:*

Główne bloki tematyczne:

• Podstawy wiedzy o winie (Ogólna typologia wina, Typologia win musujących, Typologia win wzmacnianych, Typologia win słodkich niewzmacnianych, Wprowadzenie do technologii produkcji wina) – prowadzący: M. Bardel
  • Regiony winiarskie świata: prowadzący: M. Bielka-Vescovi, G. Gajos, S. Chrzczonowicz, B. Kieżun, M. Bardel, W. Giebuta, J. Korn-Suchocka, K. Puk, D. Romanowska, D. Buraczewski, M. Sułek, A. Smolec
  • Teoretyczne podstawy enoturystyki (Prawne aspekty turystyki, Organizacja ruchu turystycznego, Turystyka kulinarna, Przygotowanie imprezy enoturystycznej) – prowadzący: W. Giebuta, B. Kieżun
  • Objazd krajowy: kilkudniowy wyjazd studyjny do polskich winnic. Prowadzący: W. Giebuta
  • Objazd zagraniczny: kilkudniowy wyjazd studyjny do włoskich/francuskich winnic. Prowadzący: M. Bardel

*Program może ulec niewielkim zmianom.

Zasady realizacji studiów:

Zajęcia o charakterze praktycznym, opierające się na najlepszych rozwiązaniach i metodach stosowanych m. in. w Wine and Spirit Education Trust.

· Wycieczki i wizyty studyjne z elementami praktyk w winnicach i winiarniach.

· Zajęcia wykładowe z teorii technologii produkcji wina, geografii wina itp.

· Zajęcia warsztatowe oparte na analitycznej degustacji sensorycznej.

· Zajęcia ćwiczeniowe związane z przygotowaniem programu wycieczki enoturystycznej.

Forma zaliczenia studiów podyplomowych

Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest:

• zaliczenie przedmiotów objętych programem studiów.

Absolwent studiów podyplomowych uzyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Collegium Civitas.

Harmonogram i organizacja zajęć

Organizacja zajęć*

Zajęcia będą realizowane w siedzibie uczelni oraz na wyjazdach./strong>
Zależnie od sytuacji pandemicznej w r. ak. 2022/23 zajęcia realizowane mogą być w różnych trybach.

Terminy* zjazdów w roku 2022/2023

semestr zimowy:

• styczeń: 28-29;
  • luty: 18-19;
  • 2 terminy wyjazdów studyjnych zostaną ustalone z grupą w późniejszym czasie

semestr letni

• marzec: 11-12; 25-26;
  • kwiecień: 15-16; 29-30;
  • maj: 13-14;
  • czerwiec: 10-11;
  • wrzesień: 09-10;

*organizacja i terminy zjazdów mogą ulec nieznacznym zmianom