Idee XX wieku. Szkoła filozoficzna Tadeusza Gadacza

KIEROWNIK STUDIÓW

prof. Tadeusz Gadacz, filozof, kierownik Katedry Filozofii Collegium Civitas, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor naukowy Encyklopedii PWN; wykładowca m.in. na Hebrew University w Jerozolimie i na Uniwersytecie Katolickim w Louvain-la-Neuve. Autor licznych artykułów i opracowań naukowych m.in.: książki „Wolność a odpowiedzialność. Rosenzweiga i Levinasa krytyka Heglowskiej wolności ducha” (Kraków 1991), „O umiejętności życia” (Kraków 2007). Laureat Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, laureat Nagrody Edukacyjnej Prezydenta m. st. Warszawy dla Najlepszego Nauczyciela Akademickiego 2002 roku, laureat Nagrody „Nowych Książek” za redakcję naukową Encyklopedii Religii (PWN, Warszawa 2003). Obecnie przygotowuje kolejne tomy summy filozoficznej poświęconej historii filozofii XX wieku, której część pierwsza („Historia filozofii XX wieku. Nurty” tom 1) ukazał się w 2009 roku.

ZAJĘCIA PROWADZĄ M.IN:.

prof. Paweł Dybel, filozof, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Stażysta i stypendysta wielu uczelni zagranicznych, w in.: Uniwersytetu w Heidelbergu (1978, 1980, 1982), Instytutu Nauk o Człowieku (Wiedeń, 1997), Uniwersytetu Humboldta (2000). Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych z dziedziny filozofii kultury, filozofii społecznej, psychoanalizy i teorii literatury oraz kilku książek, m.in.: „Ziemscy, słowni, cieleśni” (Warszawa 1989), „Freuda sen o kulturze” (Warszawa 1996), „Urwane ścieżki: Przybyszewski, Freud, Lacan” (Kraków 2005), „Granice polityczności” (wspólnie z Szymonem Wróblem, Warszawa 2008)

prof. Marek Maciejczak, profesor w Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajmuje się filozofią języka i teorią poznania. Bada powiązanie doświadczenia, języka i pojęć. Autor: „Świat według ciała w 'Fenomenologii percepcji’ M. Merleau-Ponty’ego” (Warszawa 2001), „Brentano i Husserl. Pytanie epistemologiczne” (Warszawa 2001), „Świadomość i sens. Kant, Brentano, Merleau-Ponty, Husser”l ( Warszawa 2007), „Intencjonalność znaczenie językowe”, Warszawa 2010, „Zwrot językowy w filozofii. Od Fregego do Searle’a”, Warszawa 2010.

prof. dr hab. Magdalena Środa, pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i feministyczną. Jest byłą Minister do spraw Równości w rządzie Donalda Tuska. Opublikowała m.in.: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Indywidualizm i jego krytycy (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących” (2010), „Obcy, inny, wykluczony” (2020), rozdział „Filozofia feministyczna” w: „Krótka historia filozofii współczesnej” pod red. T. Gadacza (2023).

dr Mikołaj Ratajczak, filozof, historyk pojęć, redaktor i tłumacz, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się filozofią społeczną i polityczną, historią radykalnych idei politycznych oraz historią nauk społecznych. Autor licznych publikacji w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych oraz książki Forma życia i dobro wspólne. Geneza i aktualność współczesnej włoskiej filozofii politycznej (Warszawa 2020, nominacja do nagrody im. Marcina Króla). Na język polski przełożył m.in. Nowy prawicowy radykalizm Theodora W. Adorna (Kraków 2020), Nierówności. Co da się zrobić? Anthony’ego Atkinsona (Warszawa 2017, razem z Maciejem Szlinderem, nagroda Economicus, II miejsce, dla najlepszej książki ekonomicznej przetłumaczonej na język polski), Kapitał 1.1 Karola Marksa (Warszawa 2013) oraz Rzecz-pospolita Antonio Negriego i Michaela Hardta (Kraków 2012, razem z zespołem „Praktyki Teoretycznej”). Odbył staże naukowe m.in. na Duke University, w Centre national de la recherche scientifique w Paryżu oraz na Università degli Studi Roma Tre. Wykładowca w Graduate School for Social Research PAN, Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie SWPS.

REKRUTACJA ONLINE

e-mail: rekrutacja@civitas.edu.pl