Mediator wg NVC Marshalla B. Rosenberga

3. Język wykładowy:
  4. Czas trwania studiów:
    1 rok (2 semestry)
  5. Planowane rozpoczęcie zajęć:
    grudzień 2024

Studia “Mediator wg NVC Marshalla Rosenberga” powstały by kompleksowo wspierać uczestników w drodze do bycia profesjonalnym mediatorem działającym w oparciu o NVC. Umiejętności zdobyte w trakcie studiów mają zastosowanie w codziennych działaniach firm, organizacji, szkół czy rodzin, które szukają sposobów by budować kulturę dialogu oraz tworzyć rozwiązania uwzględniające potrzeby wszystkich stron.

Unikalność tego programu polega na połączeniu doświadczenia trenerów pracujących w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz mediatorów Polskiego Centrum Mediacji. Dzięki temu w programie połączyliśmy transformującą moc empatii, skuteczność narzędzi Porozumienia bez Przemocy w rozwiązywaniu i zapobieganiu konfliktów wraz z podstawami prawnymi, regulacjami i wymogami związanymi z pracą mediatora w RP.

W trakcie studiów:

• poznasz model mediacji Porozumienia bez Przemocy i zintegrujesz kluczowe kompetencje mediatora pracującego w oparciu o empatię;
  • poznasz przepisy prawa oraz procedury regulujące pracę mediatora i procesy mediacyjne w Polsce w praktyce sądowej i pozasądowej;
  • dowiesz się jakie warunki powinna spełniać ugoda i będziesz przygotowany do tworzenia takich ugód;
  • poznasz specyfikę mediacji rodzinnych w sytuacji kryzysu w rodzinie oraz w sytuacji przemocy domowej;
  • będziesz świadomy jakie konsekwencje w kontekście mediacji wynikają z sytuacji rozwodu lub separacji;
  • poznasz i będziesz praktykować sposoby prowadzenia mediacji grupowych w oparciu o proces NVC;
  • dowiesz się jak narzędzia NVC mogą być wykorzystywane do wspierania młodzieży i dzieci w zarządzaniu konfliktami poprzez mediacje rówieśnicze;
  • dowiesz się jak dbać o siebie by zapobiegać wypaleniu zawodowemu w pracy mediatora oraz jak rozwijać swoje zasoby by najlepiej wspierać swoich klientów;
  • skorzystasz z udziału w superwizji (3 x 3) godzinne spotkania online.

1Studia realizowane we współpracy z stowarzyszeniem Polskie Centrum Mediacji.

Twoje 4 kroki do pracy mediatora
Poznaj mediacje NVC
Studia Mediator wg NVC Marshalla B. Rosenberga powstały w celu kompleksowego wsparcia uczestników w pełnieniu funkcji profesjonalnego mediatora, działającego w oparciu o koncepcję Nonviolent Communication. Umiejętności zdobyte w trakcie studiów mogą być wykorzystane przez absolwentów w ich codziennych obowiązkach w firmach, organizacjach czy szkołach. Wiedza przekazana uczestnikom przez ekspertów może być również przydatna w życiu rodzinnym – do budowania kultury dialogu oraz tworzenia rozwiązań uwzględniających potrzeby wszystkich stron.
Poznaj techniki i narzędzia
Nauczysz się integrowania kluczowych kompetencji mediatora pracującego w oparciu o empatię, dowiesz się, jak tworzyć ugodę, prowadzić mediacje grupowe w oparciu o proces NVC, poznasz narzędzia, które mogą być wykorzystywane do wspierania młodzieży i dzieci w zarządzaniu konfliktami poprzez mediacje rówieśnicze. Poznasz model mediacji Porozumienia bez Przemocy.
Ucz się od praktyków
Uczysz się od trenerów i mediatorów pracujących w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz mediatorów Polskiego Centrum Mediacji. Eksperci zapoznają Cię z narzędziami Porozumienia bez Przemocy w rozwiązywaniu i zapobieganiu konfliktów, a także wprowadzą Cię w zawód mediatora od strony formalnej – poznasz podstawy prawne, regulacje i wymogi związane z pracą mediatora w Polsce.
Ucz się w praktyce
Zajęcia mają głównie charakter warsztatowy. W ramach ćwiczeń będziesz praktykować mediacje indywidualne i procesy grupowe. Dodatkowe zadania poświęcone są rozwojowi własnemu: będziesz praktykować empatię dla siebie i dla innych, a także prowadzić dziennik dotyczący praktyk empatycznych.

Atuty:

• poznasz szerokie zastosowanie mediacji NVC – w ramach mediacji rodzinnych w sytuacji kryzysu oraz przemocy domowej, w sytuacji rozwodu lub separacji, a także konfliktów grupowych, osobny blok zajęć jest też poświęcony wspieraniu dzieci i młodzieży w rozwiązywaniu konfliktów;
  • zdobędziesz wiedzę merytoryczną oraz związaną z funkcjonowaniem na rynku – poznasz przepisy prawa oraz procedury regulujące pracę mediatora i procesy mediacyjne w Polsce w praktyce sądowej i pozasądowej, a także dowiesz się, jak wykreować markę własną i komunikować swoją ofertę;
  • nauczysz się nie tylko pomagać innym, ale także chronić własne zasoby – określisz własne „źródła mocy”, zasady pracy, granice, poznasz swoje przekonania i wartości;
  • otrzymasz dwa certyfikaty– uzyskasz świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Collegium Civitas oraz dyplom Mediatora w sprawach rodzinnych Polskiego Centrum Mediacji.

Zostań mediatorem wg NVC. Zdobędziesz kompetencje w zakresie:

• integrowania kluczowych kompetencji mediatora pracującego w oparciu o empatię;
  • tworzenia ugody;
  • prowadzenia mediacji grupowych w oparciu o proces NVC;
  • zapobiegania wypaleniu zawodowemu w pracy mediatora oraz rozwijania swoich zasobów.

Studia są skierowane do osób, które:

• chciałyby zdobyć umiejętności mediacyjne w podejściu NVC;
  • chciałyby poszerzyć swoje kompetencje zawodowe o mediacje;
  • pracują w sytuacji konfliktu;
  • chciałyby przygotować się do wykonywania zawodu mediatora.

Partner

kierunku

pok. 1210, 12 piętro
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).