
Rozpoczęła się 11. edycja corocznej szkoły letniej „Security and Society in the Information Age”, organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Civitas w Warszawie oraz amerykańską organizację SRAS. Program łączy czterotygodniowy kurs akademicki dotyczący Europy Środkowej i zagadnień bezpieczeństwa z dwutygodniowym stażem badawczym w Centrum Badań nad Terroryzmem.
W tegorocznej edycji bierze udział 19 studentek i studentów z wiodących uczelni amerykańskich, m.in. University of California, Berkeley; Georgetown University; Texas A&M University; Michigan State University; University of Wisconsin–Madison; Rochester Institute of Technology oraz The University of Texas at Austin.
Program koncentruje się na aktualnych wyzwaniach w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz powiązań współczesnych konfliktów globalnych, w tym wydarzeń na Bliskim Wschodzie.
W ramach zajęć uczestnicy analizują m.in. takie zagadnienia jak:
- terroryzm i przeciwdziałanie radykalizacji,
- sponsoring państwowy terroryzmu,
- dyplomacja publiczna i prawo humanitarne,
- prywatne firmy wojskowe,
- budowanie pokoju po konfliktach,
- zagrożenia hybrydowe, dezinformacja i cyberbezpieczeństwo,
- bezpieczeństwo energetyczne.
Program obejmuje również wizyty studyjne, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także wyjazd do Berlina, pozwalający osadzić omawiane zagadnienia w kontekście historycznym.
Integralną częścią szkoły letniej jest dwutygodniowy staż badawczy w Centrum Badań nad Terroryzmem. Uczestnicy prowadzą projekty badawcze pod opieką dr Pauliny Piaseckiej, dr Vanessy Tinker, dr Moniki Nowickiej i dr Katarzyny Maniszewskiej. Wyniki ich prac zostaną opublikowane w kolejnym tomie czasopisma „Security and Society in the Information Age”, który ukaże się jesienią 2025 roku.
– „Transatlantycka współpraca w dziedzinie edukacji to nie tylko wartość – to konieczność. Programy takie jak ten sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu, zachęcają do krytycznego dialogu i przygotowują przyszłe pokolenie liderów do mierzenia się ze złożonymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi wszyscy stoimy. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej międzynarodowej inicjatywy.” – mówi dr Katarzyna Maniszewska, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i dyrektorka szkoły letniej.
Udział w programie to kolejny krok Uniwersytetu Civitas w kierunku wzmacniania współpracy międzynarodowej i promowania mobilności akademickiej.
Więcej informacji: https://securityandsociety.org