11. edycja szkoły letniej „Security and Society” na Uniwersytecie Civitas

Udostępnij strone

26.05.2025

Rozpoczęła się 11. edycja corocznej szkoły letniej „Security and Society in the Information Age”, organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Civitas w Warszawie oraz amerykańską organizację SRAS. Program łączy czterotygodniowy kurs akademicki dotyczący Europy Środkowej i zagadnień bezpieczeństwa z dwutygodniowym stażem badawczym w Centrum Badań nad Terroryzmem.

W tegorocznej edycji bierze udział 19 studentek i studentów z wiodących uczelni amerykańskich, m.in. University of California, Berkeley; Georgetown University; Texas A&M University; Michigan State University; University of Wisconsin–Madison; Rochester Institute of Technology oraz The University of Texas at Austin.

Program koncentruje się na aktualnych wyzwaniach w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz powiązań współczesnych konfliktów globalnych, w tym wydarzeń na Bliskim Wschodzie.

W ramach zajęć uczestnicy analizują m.in. takie zagadnienia jak:

  • terroryzm i przeciwdziałanie radykalizacji,
  • sponsoring państwowy terroryzmu,
  • dyplomacja publiczna i prawo humanitarne,
  • prywatne firmy wojskowe,
  • budowanie pokoju po konfliktach,
  • zagrożenia hybrydowe, dezinformacja i cyberbezpieczeństwo,
  • bezpieczeństwo energetyczne.

Program obejmuje również wizyty studyjne, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także wyjazd do Berlina, pozwalający osadzić omawiane zagadnienia w kontekście historycznym.

Integralną częścią szkoły letniej jest dwutygodniowy staż badawczy w Centrum Badań nad Terroryzmem. Uczestnicy prowadzą projekty badawcze pod opieką dr Pauliny Piaseckiej, dr Vanessy Tinker, dr Moniki Nowickiej i dr Katarzyny Maniszewskiej. Wyniki ich prac zostaną opublikowane w kolejnym tomie czasopisma „Security and Society in the Information Age”, który ukaże się jesienią 2025 roku.

– „Transatlantycka współpraca w dziedzinie edukacji to nie tylko wartość – to konieczność. Programy takie jak ten sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu, zachęcają do krytycznego dialogu i przygotowują przyszłe pokolenie liderów do mierzenia się ze złożonymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi wszyscy stoimy. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej międzynarodowej inicjatywy.” – mówi dr Katarzyna Maniszewska, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i dyrektorka szkoły letniej.

Udział w programie to kolejny krok Uniwersytetu Civitas w kierunku wzmacniania współpracy międzynarodowej i promowania mobilności akademickiej.

Więcej informacji: https://securityandsociety.org