Monografie naszych naukowców uzyskały finansowanie MEiN

Udostępnij strone

25.07.2023

Pod koniec czerwca Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) opublikowało informację o rozstrzygnięciu I edycji konkursu „Doskonała nauka II” w module „Wsparcie monografii naukowych”. Z przyjemnością pragniemy poinformować, że finansowanie uzyskały dwie monografie przygotowane przez badaczki i badaczy z Collegium Civitas.

Książka „Społeczeństwo łatwopalne. Praktyki pomagania uchodźcom wojennym z Ukrainy w 2022 roku w Polsce” autorstwa prof. Izabelli Rylskiej, dr Katarzyny Kalinowskiej, dr. Pawła Kuczyńskiego, dr Marty Sałkowskiej i mgr Katarzyny Krakowskiej zostanie wydana w języku polskim w Collegium Civitas. Zostanie ona udostępniona czytelnikom w wersji drukowanej oraz elektronicznej (nieodpłatnie na licencji CC BY-SA 4.0).

Monografia jest efektem prac badawczych prowadzonych w 2022 roku w ramach szerszego projektu badawczego zainicjowanego w Instytucie Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego Collegium Civitas w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę. W książce zebrane zostały wyniki z jakościowego modułu projektu badawczego, który obejmował realizację wywiadów pogłębionych z osobami zaangażowanymi w pomaganie uchodźcom oraz obserwacji uczestniczących w punktach pomocowych. Monografia dostarczy nowej wiedzy na temat współczesnego społeczeństwa polskiego – stanu społeczeństwa obywatelskiego, relacji między Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w Polsce, ale także pamięci historycznej, społecznych lęków i emocji związanych z przyjęciem uchodźców oraz potencjalnym zagrożeniem wynikającym z wojny trwającej za naszą wschodnią granicą.

Publikacja tej monografii zostanie sfinansowana w ramach projektu „Opublikowanie monografii na temat praktyk pomagania uchodźcom wojennym z Ukrainy w 2022 r. w Polsce”. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II – Wsparcie monografii naukowych”.

Monografia „Korzenie Ałtargany sięgają głęboko. Buriaci między Rosją, Mongolią i Chinami” autorstwa prof. Ewy Nowickiej-Rusek, wydana w języku polskim w 2016 roku przez Zakład Wydawniczy NOMOS, uzyskała środki na tłumaczenie i wydanie w języku angielskim w wersji elektronicznej. Książka będzie dostępna bezpłatnie dla czytelników na licencji CC BY-SA 4.0.

Publikacja ukazuje proces kształtowania się tożsamości narodowej Buriatów we współczesnych warunkach społecznych i w obrębie międzynarodowych układów politycznych oraz odpowiada na pytanie jak narody zagrożone, w tym wypadku mniejszościowe, mogą walczyć o siebie – tym razem jest to walka przez zachowanie i odrodzenie kultury. Praca oparta jest na badaniu terenowym, przeprowadzonym przez autorkę w trzech sezonach letnich lat 2012, 2013 i 2014 na terenie Republiki Buriacji, w Agińskim Okręgu Autonomicznym i w północnej Mongolii, na obszarze zamieszkałym przez etnicznych Buriatów.

Publikacja książki zostanie sfinansowana w ramach projektu „Wydanie monografii w jęz. angielskim o procesie kształtowania się tożsamości narodowej Buriatów”. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II – Wsparcie monografii naukowych”.

Serdecznie gratulujemy autorom zwycięskich publikacji!