„Komunikacja w stanie wzmożenia” – podsumowanie konferencji

Udostępnij strone

27.09.2024

W dn. 23–24.09 nasza uczelnia miała zaszczyt być gospodarzem i współorganizatorem II Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Badań Komunikacji Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Przez dwa dni badacze i badaczki z ośrodków naukowych, zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, gościli w Collegium Civitas, gdzie dyskutowali o jakości komunikacji społecznej oraz przeobrażeniach, którym ulega ona w dzisiejszych czasach.

Pierwszy dzień obrad rozpoczął się od wykładu otwierającego zatytułowanego „Ciężar komunikacji”, który wygłosił prof. dr hab. Marek Krajewski z Wydziału Socjologii UAM. Zapis dźwiękowy tego wykładu mamy nadzieję wkrótce Państwu udostępnić. Tę część spotkania poprowadziła dr Magdalena Nowicka-Franczak z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie uczestnicy zaprezentowali swoje wystąpienia w trzech sesjach tematycznych: (i) Afektywny wymiar tożsamości społecznych, (ii) Dynamiki wzmożenia w komunikacji społecznej oraz (iii) Retoryka i doświadczenie wojny.

Drugi dzień rozpoczął się od seminarium „STYKI: badania komunikacji społecznej – socjologia na stykach dyscyplin”, które poprowadzili dr Marcin Deutschmann oraz dr Jędrzej Olejniczak z Uniwersytetu Luciana Blaga w Sybinie (Rumunia). Jego celem było przybliżenie uczestnikom analizy korpusowej i metodologii teorii ugruntowanej w badaniach dyskursu medialnego o uchodźcach z Ukrainy. Następnie wysłuchaliśmy kolejnych wystąpień badaczy i badaczek, które zgrupowane zostały w sesjach tematycznych: (iv) Emocje, polityka, rządzenie, (v) Cyfryzacja afektu oraz (vi) Poza wzmożeniem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom wydarzenia, zarówno tym wygłaszającym referaty, jak i tym, którzy dołączyli do nas, by wziąć udział w dyskusji. Ogromne podziękowania kierujemy także do członków i członkiń komitetu naukowo-organizacyjnego konferencji, bez których zaangażowania i pomysłowości nie udałoby się zorganizować tak wartościowego wydarzenia naukowego – dziękujemy więc dr Barbarze Markowskiej-Marczak (CC), dr. Adamowi Konopce (CC), dr Annie Radiukiewicz (IFiS PAN), dr Magdalenie Nowickiej-Franczak, (UŁ), dr. Markowi Troszyńskiemu (CC), dr. Jerzemu Stachowiakowi (UŁ), dr Katarzynie Iwińskiej (CC), dr hab. Agnieszce Kampce, prof. SGGW oraz dr. hab. Pawłowi Matuszewskiemu, prof. CC.