Wojna w Ukrainie – podcasty Civitas on Air

Udostępnij strone

09.05.2022

Ruszył nowy sezon podcastów Civitas on Air. Pierwsze trzy odcinki poruszają temat, który w ostatnich tygodniach zaprząta myśli nie tylko polityków i naukowców, ale każdego z nas – wojny w Ukrainie.

 

Do odcinków Civitas on Air, poświęconych agresji Rosji wymierzonej w Ukrainę, zaproszone zostały wybitne specjalistki w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, mediów ukraińskich i migracji z Collegium Civitas.

 

Odcinek 1. Wojna hybrydowa w Ukrainie 

Jak doszło do tego, że wojna uciekła z książek historycznych na pierwsze strony gazet i główne portale informacyjne? Czym jest wojna hybrydowa i jak uciec z bańki informacyjnej? Jak wygląda sytuacja na arenie międzynarodowej po napaści Rosji na Ukrainę?  O tym opowiada dr Paulina Piasecka, specjalistka w zakresie terroryzmu międzynarodowego i walki informacyjnej, dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem im. Krzysztofa Liedela. Rozmowę prowadzi dr dr Roland Zarzycki.

 

Odcinek 2. Wojna w Ukrainie i media

W jaki sposób media wpływają na nasz obraz wojny? Dlaczego wojna jest prowadzona za pomocą mediów? Czy wizerunek prezydenta Ukrainy jest kreacją medialną? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy prof. Natalyi Ryabinskiej, medioznawczyni, wieloletniej badaczki ukraińskiego pola medialnego w okresie transformacji postkomunistycznej, oraz dr Barbary Markowskiej-Marczak, socjolożki, filozofki, specjalistki w zakresie dyskursu politycznego i polityki historycznej.

 

Odcinek 3. Co się dzieje na granicach Polski z Ukrainą i Białorusią? 

Kto i dlaczego próbuje przedostać się do Polski? Jakie zagrożenia czyhają na migrantów? Jak Polacy odnaleźli się w nowej rzeczywistości? Gościem podcastu jest dr Magdalena El Ghamari, ekspertka w zakresie bezpieczeństwa kulturowego oraz terroryzmu, kierowniczka Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego w Collegium Civitas. Rozmowę prowadzi dr Agnieszka Bukowska.

 

Civitas on Air to podcasty o szeroko pojętej tematyce społecznej przygotowywane przez badaczy i badaczki z Collegium Civitas we współpracy ze studenckim Radiem Pałacc. Wszystkie odcinki są dostępne na naszej stronie internetowej oraz w serwisach: Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Breaker, Pocket Casts.