Mniejszości i Media (M&M)

Udostępnij strone

Celem projektu „Sieć tolerancji. Internetowa platforma antydyskryminacyjna” była zmiana postaw wobec mniejszości i zapobieganie dyskryminacji.

Cel projektu został osiągnięty, dzięki działaniom w trzech płaszczyznach: (1) badawczej – szczególnie warta uwagi jest baza danych, zbierająca przez kilkanaście miesięcy trwania projektu wypowiedzi dotyczące mniejszości, (2) prawnym – warto zwrócić uwagę na internetowy poradnik „Mowa nienawiści w internecie. Aspekty prawne”, (3) edukacyjnym, gdzie najważniejszym efektem modułu jest 6 autorskich filmów, które przez pryzmat pojedynczego bohatera pokazują życie przedstawicieli mniejszości w Polsce, ich problemy i sposoby ich rozwiązywania.

Projekt podsumowują 3 wydawnictwa (do pobrania ze strony siectolerancji.pl), zbierające osiągnięcia poszczególnych modułów. W ebooku edukacyjnym umieściliśmy dodatkowo gotowe scenariusze lekcji (skonsultowane przez metodyka i wykorzystujące przygotowany materiał wideo) przygotowane do wykorzystania w szkołach ponadgimnazjalnych.

Kluczowym efektem projektu jest strona siectolerancji.pl zbierająca wszystkie dokonania projektu (w tym ebooki i filmy z opisami), uzupełnione aktualnościami z obszaru praw człowieka (ponad 13 tys odsłon).

Najważniejszym zadaniem, jakie sobie postawiliśmy przygotowując ten projekt była zmiana postaw Polaków wobec przedstawicieli mniejszości. Chcieliśmy to osiągnąć wykorzystując przygotowany materiał wideo, dlatego tak wielką wagę przykładaliśmy do popularyzacji przygotowanych filmów. 50 tys. obejrzeń na naszym kanale youtube, umieszczenie wybranych filmów w serwisie video.gazeta.pl (ponad 200 tys odsłon naszych filmów), prawie 1000 polubień fanpejdża projektu traktujemy jako znaczący sukces.

8 grudnia 2016 r. w Barze Studio, przy Placu Defilad 1 (foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza / Pałac Kultury i Nauki) w Warszawie odbył się panel dyskusyjny na temat obrazu mniejszości prezentowanego przez polskie media. Wybór tematu był inspirowany przetaczającą się przez Europę falę uchodźców, koniecznością odpowiedzi na pytania jak włączyć mniejszości w główny nurt życia społecznego oraz zakończeniem jednego z etapów projektu „Sieć tolerancji” – wyprodukowaniem przez Fundację Wiedza Lokalna we współpracy z Collegium Civitas, filmów opowiadających o mniejszościach poprzez pokazanie fragmentu życia jednego człowieka.

W panelu wzięli udział:

  • Olga Chajdas, reżyserka filmowa i teatralna,
  • Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza,
  • Piotr Pilewski, Radio RDC,

Spotkanie poprowadziła Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK.FM, wśród zaproszonych gości byli bohaterowie przygotowanych w ramach projektu filmów, przedstawiciele mniejszości, działacze organizacji pozarządowych oraz eksperci zajmujący się mediami.

Zależało nam, żeby podczas spotkania przedyskutować, jak polskie media pokazują, piszą, mówią o mniejszościach, zetknąć przedstawicieli mediów z reprezentantami mniejszości oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i publicznością.

Spotkanie, obok panelu dyskusyjnego poświęconego roli mediów w kreowaniu wizerunku mniejszości w Polsce, pozwoliło opowiedzieć o projekcie „Sieć tolerancji” koordynowanym przez Fundację „Wiedza Lokalna”, a szczególnie o wyprodukowanych w ramach projektu filmach.

Filmy prezentują przedstawicieli mniejszości żyjących w Polce, podczas ich codziennych czynności i obowiązków. Żyd, Romka, muzułmanin czy Ukrainka mieszkają w Polsce, być może nie są „stąd”, a czasami wyglądają i mówią inaczej niż my, ale na co dzień cieszą ich te same wydarzenia i spotykają się z problemami podobnymi do naszych. Zapraszając poszczególnych bohaterów do wzięcia udziału w filmach zależało nam przede wszystkim na tym, żeby przekuć „inność” w dobrze oswojoną „codzienność”. Do udziału w produkcji filmów zaprosiliśmy młodych, zdolnych reżyserów – Gabrielę Łazarkiewicz, Antoniego Ferency, Filipa Hilleslanda. Mamy nadzieję, że przygotowany materiał przyczyni się do zmiany nastawienia wobec mniejszości mieszkających w Polsce oraz posłuży jako punkt wyjściowy do dalszej dyskusji dotyczącej problemu „inności”, który jest w naszym społeczeństwie nadal niezwykle żywy i istotny.

Kierownikiem projektu jest dr Marek Troszyński, Dyrektor Obserwatorium Cywilizacji Cyfrowej Collegium Civitas.

Strona internetowa projektu:
www.siectolerancji.pl
facebook.com/siectolerancji

 

 

   

   

 

Zapraszamy do obejrzenia całej debaty

 

 

 

 

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele  dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

NEWSLETTER

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).