listopad 2017 – październik 2018
Projekt dotyczy budżetu partycypacyjnego w stolicach wyszehradzkiej czwórki i koncentruje się wokół problematyki niewystarczającego zaangażowania obywateli w tworzenie i rozwój systemu budżetu partycypacyjnego. Projekt zakłada wymianę doświadczeń i wypracowanie ogólnych, jak najlepiej adaptowalnych modeli komunikacji, które dotrą do jak największej liczby mieszkańców w stolicach regionu. W krajach V4 problem może być rozważany wspólnie dzięki łączącej nasze kraje spuściźnie komunistycznej. Zmiany polityczne przyniosły nowe, wcześniej nieznane wyzwania. Wciąż panuje powszechna nieufność względem władz i decydentów a także brak przyzwyczajenia do udziału w procesie decyzyjnym, społeczeństwo obywatelskie tworzyło się bowiem jako opozycja w stosunku do panującego systemu.
Zalety budżetu partycypacyjnego nie są wystarczająco nagłośnione, a przekaz medialny nie jest wystarczająco dobrze ukierunkowany. Głównym wyzwaniem jest więc znalezienie skutecznych sposobów przedstawienia budżetu partycypacyjnego jako ważnego czynnika rozwoju potencjału obywatelskiego i zrównoważonego rozwoju w regionie.
W ramach projektu zorganizowane zostaną seminaria otwarte oraz warsztaty z udziałem pracowników naukowych Collegium Civitas, decydentów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych ze stolic krajów wyszehradzkich.
Przewidziane rezultaty projektu:
- PB V4 Capitals Report & SWOT Analysis
- Toolbox of Communication Methods for Enhanced PB in V4 Capitals
Strona projektu: http://pbv4.civitas.edu.pl/
Koordynator Projektu:
Collegium Civitas
Partnerzy z krajów wyszehradzkich:
BUDAPESZT, WĘGRY: Mindspace Nonprofit Ltd http://mindspace.hu/en
PRAGA, CZECHY: Agora Central Europe http://www.agora-ce.cz/
BRATYSŁAWA, SŁOWACJA: Utopia http://www.utopia.sk
WARSZAWA, POLSKA: Klub Myśli Społecznej Inicjatywy http://www.inicjatywy.org/