Nowe media i dziennikarstwo

Udostępnij strone

Nasi eksperci z zakresu mediów to dziennikarze znani z pierwszych stron gazet, tygodników opiniotwórczych, stacji telewizyjnych i radiowych.

Osoby zainteresowane uzyskaniem komentarza eksperckiego proszone są o kontakt z Biurem Prasowym uczelni:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

 

red. Edwin BENDYK
Dziennikarz, publicysta i pisarz. Zastępca Dyrektora Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas.

Kierownik działu Nauka tygodnika „Polityka”, gdzie zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Kod Kultury i współpracownik Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Zastępca redaktora naczelnego magazynu naukowego „Kultura i rozwój”, członek Polskiego PEN Clubu oraz European Council on Foreign Research. Zasiada w Radzie Fundacji Nowoczesna Polska oraz należy do rady programowej Zielonego Instytutu.

W latach 2003 – 2010 otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Info Star w kategorii „propagowanie informatyki”. Laureat nagrody im. Profesora Hugona Steinhausa i nagrody im. Marka Cara. Otrzymał nominację do nagrody dziennikarskiej MediaTory w kategorii „promotor” oraz nagrodę Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Autor tekstów publikowanych w czasopismach takich jak „ResPublica Nowa”, „Przegląd Polityczny”, „Krytyka Polityczna”, „Zeszyty Artystyczne”, „Mobile Internet”, „Dziennik Opinii”, „Computerworld”, „Networld”. Jest także autorem książek: „Bunt w sieci” (2012), „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004) i „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009). W 2014 roku, wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim opublikował książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Autor popularnego bloga Antymatrix II. Z dziennika kogniwojażera.
 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

red. Halina BIŃCZAK

Dziennikarka ekonomiczna. Wykładowca w Collegium Civitas.

Absolwentka SGH, ukończyła kurs dla dziennikarzy ekonomicznych Agencji Reuters.

Opisywała transformację polskiej gospodarki w „Gazecie Bankowej” oraz publikowała w „Rzeczpospolitej”, gdzie m.in. kierowała działem ekonomicznym.

Prowadziła dodatek „Financial Times” w „Dzienniku. Gazecie Prawnej”, publikowała w „Tygodniku Powszechnym”. Komentowała sprawy gospodarcze w audycjach radiowych (Trójka, TOK FM).

 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

red. Barbara HRYBACZ

Dziennikarka, producent programów radiowych i telewizyjnych dla stacji: TVP, TVN, POLSAT. Sekretarz Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas.

Współpracownik Radia Wolna Europa, austriackiej telewizji publicznej ORF, nowojorskiej rozgłośni polonijnej „Nasze Radio”, a także Serwisu Informacyjnego „Solidarności”.

Produkowała i wydawała programy typu „talk show” prowadzone m.in. przez Teresę Torańską (TVP), Jacka Żakowskiego i Piotra Najsztuba (TVP, Polsat) oraz programy rozrywkowe dla TVN. Przez 11 lat współpracowała z Tomaszem Lisem w ramach programów publicystycznych, „Co z tą Polską” w Polsacie i „Tomasz Lis na żywo” w TVP2.

Autorka materiałów publikowanych m.in. w dziennikach i czasopismach takich jak „Gazeta Wyborcza”, „Kobieta i Życie”, „Pani” , „Voyage”, „Newsweek”, „Elle” i „Uroda życia”.

 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

dr Michał KOMAR, prof. CC

Pisarz, publicysta, scenarzysta filmowy. Zastępca kierownika katedry Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas.

Współzałożyciel i pierwszy prezes Izby Wydawców Prasy, redaktor naczelny dziennika „Sztandar”. Inicjator internetowego Polskiego Słownika Biograficznego, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Jest m.in. autorem wywiadów-rzek z Władysławem Bartoszewskim, Stefanem Mellerem, Krzysztofem Kozłowskim, Wojciechem Pszoniakiem oraz Sławomirem Petelickim.

W 2013 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2015 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

Sławomir Kosieliński

Historyk, publicysta, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. Prezes zarządu Fundacji Instytut Mikromakro. Wykładowca w Collegium Civitas.

Specjalizuje się w tematyce zarządzania państwem za pomocą technik informacyjnych i komunikacyjnych, zamówień publicznych, nowych technologii pobudzających rozwój miast, bezpieczeństwa narodowego oraz planowania strategicznego metodą foresight. Działa na rzecz pozyskiwania społecznej akceptacji na rzecz dronów, robotów i badań kosmicznych.

W 2008 roku współtworzył scenariusze rozwojowe Polski w ramach Narodowego Programu Foresight „Polska 2020” – Technologie informacyjne i komunikacyjne. W latach 2009-2010 uczestniczył
w projekcie małopolskiego foresight „Perspektywa technologiczna Kraków – Małopolska 2020”. W 2013 r. w ramach współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi i jej Akademią Wójta napisał książkę „Energia w gminie. Od grup zakupowych do energetyki obywatelskiej. Przewodnik energetyczny”.

Prowadzi badania rynku systemów bezzałogowych, których wyniki opublikowano w raportach „Rynek dronów w Polsce. Księga popytu i podaży” (2015), „Rynek dronów w Polsce. Świt w dolinie śmierci” (2017) oraz „Rynek dronów w Polsce. Jutrzenka” (2018). Jako specjalista w tej dziedzinie, współpracuje z Instytutem Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur Państwowego Instytutu Badawczego.

Jest pomysłodawcą i organizatorem m.in. dziewięciu konferencji „Wolność i bezpieczeństwo” (2004- 2012), siedmiu konferencji „Państwo w mikro- i makroskali” (2005-2011), siedmiu Forów Usług Szerokopasmowych (2004-2010), konferencji „Pięć żywiołów” (2013-2018), Zjazdów Menedżerów ds. bezpieczeństwa ZAMEK (2013-2018).

Współtwórca Parady Robotów – Droniady, poligonu bezzałogowych statków powietrznych i robotów oraz konkursu dla zespołów akademickich (2014-2018), wcześniej zaś pięciu pokazów, treningów i manewrów z zakresu zarządzania kryzysowego (2009-2013). Popularyzator zastosowań nauki i techniki, w tym pokazów naukowo-technologicznych w ramach Święta Województwa Lubuskiego (od 2015).

Współautor raportów Fundacji Instytut Mikromakro o robotyzacji: „Człowiek – maszyna – bezpieczeństwo” (2013) oraz „Roboty w przestrzeni publicznej” (2014). Publikuje w tygodnikach „Polityka” i „Computerworld”.
 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

red. Roman KURKIEWICZ

dziennikarz prasowy, radiowy, b. redaktor naczelny „Przekroju”. Wykładowca w Collegium Civitas.

Pracował w „Gazecie Wyborczej” od początku jej istnienia i współtworzył m.in. „Magazyn Gazety”. Współpracował także z działem publicystyki TVP 2, Polsatem, TVN 24 i TV 4.

Pełnił funkcję zastępcy kierownika działu społecznego w tygodniku „Newsweek Polska” oraz redaktora naczelnego „Przekroju”. Prowadził w Radiu TOK FM programy: „Pod tytułem”, „Kurkiewy” oraz „Mówi się” oraz „Pod tytułami” w Radiu dla Ciebie. Obecnie współpracuje z tygodnikiem „Przegląd”.

Autor książek „Lewomyślnie” (2011) i „Klapsy polskie” (2009).

Otrzymał nominację w plebiscycie MediaTory w kategorii ProwokaTOR.

 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

red. Marcin ŁUKAWSKI

Dziennikarz telewizyjny i radiowy. Wykładowca w Collegium Civitas.

Autor i prowadzący poranną audycję „Zapraszamy do Trójki”. Prowadził również audycje: „Droga na Ostrołękę”, „Taka niedziela”, „Tak się żyje”, „Przegląd prasy”.

Współpracował z Programem I Telewizji Polskiej SA, gdzie przygotowywał i prezentował poranne przeglądy prasy w programie „Kawa czy herbata”.

W 2016 roku otrzymał nagrodę Złotego Mikrofonu Polskiego Radia.

 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

red. Konrad PIASECKI

Dziennikarz, publicysta radiowy i telewizyjny. Wykładowca w Collegium Civitas.

W TVN24 prowadzi poranne wywiady w programie „Rozmowa Piaseckiego”, jest też gospodarzem programu „Kawa na ławę” Prowadził m.in. programy „Gość Radia Zet” i program publicystyczny „Piaskiem po oczach” w TVN 24. Autor książki „Zamki na piasku. 20 obrazków z życia dziennikarza” wydanej w 2018 r.

Pracował w RMF FM, Radiu Kolor i TVP 2. Prowadził programy „Kontrwywiad RMF”, „Polityczne Graffiti” w Polsacie, „Krakowskie Przedmieście 27” w TVP 1 oraz „Kontrapunkt” w RMF FM i Newsweeku.

Publikował teksty w „Rzeczpospolitej”, „Pressie”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” oraz pisał felietony dla portalu Interia.pl.

W 2015 roku redakcja czasopisma „Press” przyznała redaktorowi Piaseckiemu nagrodę Dziennikarza Roku.

 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl

red. Jacek ŻAKOWSKI

Dziennikarz i publicysta, kierownik Katedry Dziennikarstwa w Collegium Civitas.

Pracę dziennikarza zaczynał w tygodniku „Na przełaj” (1980-1981), następnie pracował w Biurze Informacji Prasowej NSZZ „Solidarność” (1981-1983) i pisał do „Tygodnika Powszechnego” oraz miesięcznika „Powściągliwość i Praca”. Jeden z założycieli i redaktorów „Gazety Wyborczej” (1989), a także współpracownik Radia Zet. W latach 1989-1990 rzecznik prasowy Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W latach 1991-1992 prezes Polskiej Agencji Informacyjnej.

Autor i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych („Tok-szok”, „Tok2Szok”, „Tischner czyta katechizm”, „Autograf”, „Tok-tok”, „Rozmowy podsłuchiwane”, „Gość Radia Zet”). Autor lub współautor wielu książek, m.in. Wyzwania (wspólnie z bp. Janem Chrapkiem, Warszawa 1987), Rok 1989 – Bronisław Geremek odpowiada, Jacek Żakowski pyta (Warszawa 1990), Między Panem a Plebanem (Warszawa 1995), Tischner czyta katechizm (Warszawa 1996), PRL dla początkujących (wspólnie z Jackiem Kuroniem, Warszawa 1995), Mroczne wnętrza – uwięziony Prymas prywatnie (Warszawa 2000), Trwoga i nadzieja (Warszawa 2003), Anty-Tina Rozmowy o lepszym świecie, myśleniu i życiu (Warszawa 2005), Nauczka (Warszawa 2007). Laureat licznych nagród, w tym: nagrody podziemnego SDP (1987), Polskiego PEN Clubu (1988), nagrody Grand Press w kategorii dziennikarza roku (1997) i dwukrotnie statuetki Wiktora. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego i Rady Funduszu Mediów.

Obecnie prowadzi piątkowy „Poranek” w Radiu TOK FM. Jest również stałym felietonistą „Gazety Wyborczej”.

 

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

PR Collegium Civitas
kom. 501 541 798, e-mail: promocja@civitas.edu.pl