BENDYK Edwin, red.

Udostępnij strone

Dziennikarz, publicysta i pisarz. Przewodniczący Rady Programowej Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas.

Kierownik działu Nauka tygodnika „Polityka”, gdzie zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Kod Kultury i współpracownik Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Zastępca redaktora naczelnego magazynu naukowego „Kultura i rozwój”, członek Polskiego PEN Clubu oraz European Council on Foreign Research. Zasiada w Radzie Fundacji Nowoczesna Polska oraz należy do rady programowej Zielonego Instytutu.

W latach 2003 – 2010 otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Info Star w kategorii „propagowanie informatyki”. Laureat nagrody im. Profesora Hugona Steinhausa i nagrody im. Marka Cara. Otrzymał nominację do nagrody dziennikarskiej MediaTory w kategorii „promotor” oraz nagrodę Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Autor tekstów publikowanych w czasopismach takich jak „ResPublica Nowa”, „Przegląd Polityczny”, „Krytyka Polityczna”, „Zeszyty Artystyczne”, „Mobile Internet”, „Dziennik Opinii”, „Computerworld”, „Networld”. Jest także autorem książek: „Bunt w sieci” (2012), „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004) i „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009). W 2014 roku, wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim opublikował książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Autor popularnego bloga Antymatrix II. Z dziennika kogniwojażera.