Advancing Digital Competence in Higher Education (ADVICE)

Projekt ADVICE korzysta z synergii doświadczeń instytucji partnerskich funkcjonujących w różnych środowiskach kulturowych i systemów edukacyjnych – z Włoch, Grecji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Strona internetowa projektu: https://advice.civitas.edu.pl/

Globalna pandemia postawiła przed szkolnictwem wyższym bezprecedensowe wyzwania. Uczenie się zdalne nie jest już pomocniczą formą edukacji, ale jedną z alternatywnych form kształcenia dla całych systemów kształcenia. Od 2020 r. nauczyciele szkół wyższych potrzebują zatem, oprócz umiejętności cyfrowych, również kompleksowego zestawu kompetencji w obszarach zapewniających większą równość szans i wyższą efektywność kształcenia.

Głównym celem projektu jest wsparcie nauczycieli szkół wyższych w identyfikowaniu i uzupełnianiu luk kompetencyjnych związanych z nauczaniem zdalnym i wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Podstawowym rezultatem będzie otwarta platforma, oferująca narzędzie oceny kompetencji oraz komplementarną bazę narzędzi i zasobów wspomagających rozwój kompetencji kluczowych w nauczaniu zdalnym – Digital Competence Learning Hub. W konsekwencji prac powstanie również zestaw rekomendacji dla interesariuszy i decydentów szkolnictwa wyższego, skierowanych na rozwój potencjału edukacji online.

Nadrzędną zasadą przyjętą w projekcie będzie współpraca uczestników, wspierająca synergię różnych dziedzin wiedzy i kompetencji. Partnerzy będą zaangażowani w proces partycypacyjnego modelowania: na podstawie pogłębionej analizy dostępnej literatury i identyfikacji najbardziej aktualnych i niezbędnych kompetencji cyfrowych dla nauczycieli szkół wyższych, eksperci w interdyscyplinarnym zespole opracują narzędzie samooceny oraz przygotują bazę zasobów internetowych. Narzędzia będą na każdym etapie testowane wśród ekspertów i nauczycieli z instytucji partnerskich. Wnioski z testów będą również stanowić podstawę do przygotowania rekomendacji.

Oprócz standardowych informacji przekazywanych za pośrednictwem stron internetowych partnerów i mediów społecznościowych, w ramach projektu ADVICE zorganizowane zostaną wydarzenia prezentujące i upowszechniające rezultaty projektu: Digital Competence Learning Hub oraz zestaw rekomendacji. Do udziału w wydarzeniach zaprosimy członków zainteresowanych tematyką grup docelowych, tworząc dzięki temu międzynarodową sieć nauczycieli akademickich i ekspertów z sektora szkolnictwa wyższego. Przewidujemy organizację jednego wydarzenia stacjonarnego dla nauczycieli akademickich oraz kilku wydarzeń online – zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych, w językach narodowych partnerstwa.

W dłuższej perspektywie projekt przyczyni się do wzrostu kompetencji nauczycieli sektora szkolnictwa wyższego w całej Europie. Chociaż projekt koncentruje się na nauczycielach szkolnictwa wyższego, z narzędzia samooceny oraz bazy danych będą mogli korzystać nauczyciele i inni edukatorzy, niezależnie od rodzaju instytucji edukacyjnych.

Lider Projektu: Collegium Civitas.

Partnerzy projektu:

• Sapienza – Uniwersytet Rzymski, Włochy
  • Uniwersytet w Northampton, Wielka Brytania
  • Uniwersytet Rolniczy w Atenach, Grecja.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ Strategic Partnership.

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).