Zwiększenie zdolności polskich i rumuńskich interesariuszy do zapewnienia wsparcia ukraińskim uchodźcom z niepełnosprawnościami w obszarach metropolitalnych Warszawy i Bukaresztu (UNRF)

Udostępnij strone

Projekt ma na celu pilne zdiagnozowanie zakresu i rodzaju pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom z niepełnosprawnościami (UWRwD – Ukrainian war refugees with disabilities) w obszarach metropolitalnych Warszawy i Bukaresztu. W badaniu zostaną także zmapowane przeszkody i problemy, które utrudniały lub uniemożliwiały te działania. Do udziału zaproszone zostaną osoby i organizacje, które zaangażowały się w pomoc UWRwD (organizacje pozarządowe, osoby prywatne, instytucje publiczne, władze samorządowe).

Diagnoza sytuacji zostanie dokonana na podstawie wielowymiarowego badania partycypacyjnego, obejmującego analizę dokumentów i opinii eksperckich, indywidualne wywiady eksperckie z ważnymi aktorami środowiskowymi, studia przypadków i przedłużony wywiad grupowy.

Projekt dąży do zwiększenia wiedzy w zakresie pomocy udzielanej UWRwD oraz wytyczenia praktycznych wskazówek w celu poprawy pomocy udzielanej UWRwD. Opracowany zostanie raport z badań, zestaw narzędzi z wytycznymi i dobrymi praktykami, artykuły naukowe oraz strona internetowa z rezultatami projektu dostępnymi dla osób z niepełnosprawnością.

Projekt jest realizowany we współpracy z Research Institute for Quality of Life, Romanian Academy w Bukareszcie.

 

Członkowie zespołu projektowego:

  • dr Monika Nowicka (Collegium Civitas) – kierowniczka projektu,
  • dr Magdalena Szarota (Collegium Civitas),
  • prof. dr hab. Bogdan Voicu (Research Institute for Quality of Life, Romanian Academy),
  • dr Alexandra Deliu (Research Institute for Quality of Life, Romanian Academy).
  • Współautorką wniosku grantowego jest dr Marta Sałkowska (Collegium Civitas).

    Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Granty Interwencyjne.

    NEWSLETTER

    Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).