Migranci. Analiza dyskursu medialnego na temat migrantów w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, Albanii i Republice Czeskiej (MAD)

Celem projektu MAD jest porównanie dyskursów medialnych na temat migrantów w pięciu krajach: Polsce, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, Czechach i Albanii. W ramach projektu w każdym z tych krajów zostanie przeprowadzony monitoring mediów oraz analiza treści medialnych (telewizja, prasa, Internet), odnoszących się do migracji i migrantów. Pozwoli to na opisanie (jakościowo i ilościowo) specyfiki dyskursu w poszczególnych krajach. Ponadto zaplanowane zostały badania jakościowe (FGI), które mają na celu sprawdzenie, w jaki sposób wybrane grupy społeczne odczytują komunikaty medialne.

Zwieńczeniem projektu będzie przygotowanie monografii naukowej w języku angielskim, zawierającej analizy porównawcze dyskursu medialnego na temat migrantów w krajach biorących udział w projekcie. Dodatkowo w ramach upowszechniania rezultatów projektu planowana jest organizacja konferencji naukowej w Warszawie, podsumowującej wyniki badań, oraz seminarium naukowego w Prisztinie dla organizacji pozarządowych i osób na co dzień zaangażowanych w pracę z migrantami.

Collegium Civitas realizuje projekt we współpracy z London School of Economics and Political Science (Wielka Brytania), Uniwersytetem im. Masaryka w Brnie (Czechy), Kijowskim Uniwersytetem Narodowym im. Tarasa Szewczenki (Ukraina), Universiteti Bujqësor i Tiranës (Albania) oraz Kosovo Center of Diplomacy (Kosowo).

Strona internetowa projektu: projectmad.civitas.edu.pl

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe.

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).